Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

15 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek.

#1
Mhs8G.jpg


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Öğretmenlik, Girişimcilik ve Liderlik Eğitimleri İşbirliği Protokolü kapsamında düzenlenecek eğitimlerden 15 bin öğretmen ve yöneticinin faydalanacağını, bunun yanında 10 bin meslek dersleri öğretmeni ve idarecisinin gelişimlerinin ise bakanlıklarınca sağlanacağını belirtti.Milli Eğitim Bakanlığı'nda gerçekleşen ''Öğretmenlik, Girişimcilik ve Liderlik Eğitimleri İşbirliği Protokolü'' imza törenine, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ömer Açıkgöz ve diğer ilgililer katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, protokolle mesleki ve teknik eğitimde 15 bin yönetici ve öğretmenin mesleki niteliklerinin, girişimcilik ve liderlik özelliklerin desteklenmesinin amaçlandığını belirterek, günümüz bilgi toplumunda, girişimcilik ruhunun, yeni anlamlar yüklenerek kazanılması ve geliştirilmesi gereken bir beceri ve kültürü ifade ettiğini söyledi.

Girişimci bir ruh ve girişimci kültürün kendiliğinden serpilip, gelişmediğini belirten Avcı, aileden başlayarak okulda ve toplumda bu kültürü besleyecek ve gelişmesine imkan sağlayacak özgür bir ortam yoksa girişimin öneminden söz edilse de girişimciliğin desteklenmiş olamayacağına işaret etti.

''Burada da bir itirafta da bulunmamızda sakınca yok'' diyen Avcı, ''Toplumsal kültürümüzün yeni ve farklı şeyler söylemeyi, hayal kurmayı, merak ve araştırma duygusunu risk ve sorumluluk almayı, cesaret ve öz güveni teşvik ettiğini, çocuklarımızı yüreklendirdiğini söylemek biraz zor görünüyor'' diye konuştu.

Son 10-11 yılda eğitim sisteminde gerçekleştirilen değişimin temel amacının da araştırıcı, yenilikçi, özgür düşünen, hayal eden dolayısıyla da girişimcilik ruhuna sahip bireyler yetiştirmek olduğuna dikkati çeken Avcı, bunun için elverişli bir ortam hazırlamanın, çocukların önlerindeki engelleri kaldırmanın ve onları cesaretlendirmenin herkesin görevi olduğunu kaydetti.

Cesaretin hayatı değiştirecek sihrini, önce anne babaların sonra da öğretmenlerin ortaya çıkaracağını vurgulayan Avcı, bu nedenle öğretmenler ve eğitim yöneticileri için mesleki gelişim, girişimcilik ve liderlik eğitimlerini önemsediklerini ve bununla ilgili projeler başlattıklarını söyledi.

Bu kapsamda çeşitli kurs ve seminerler düzenlendiklerini, üniversiteler, STK'lar ve kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektörle iş birliği yaptıklarını ifade eden Avcı, geçen yıl ocak ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK iş birliğiyle mesleki ve teknik öğretim öğrencilerine girişimcilik kültürü kazandırılması ve bu yöndeki becerilerinin artırılması çalışmalarının başlatıldığını, bunun kısa vadedeki sonuçların bu iş birliğinin önemini ve anlamını bir kat daha artırdığını kaydetti.

Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Öğrencilerimizin, girişimcilik ruhunu canlandıracak çalışmalar yaparken, öğretmenlerimiz ve yöneticilerimizin eğitimiyle inşallah bu zihniyet dönüşümünü çok daha hızlı ve etkin şekilde gerçekleştirmiş olacağız. 2013-2015 yıllarında bu protokolle eğitime alacağımız yöneticilerimiz ve öğretmenlerle birlikte mesleki ve teknik eğitimde 25 bin yönetici ve öğretmenimizi eğitimden geçirmeyi amaçlıyoruz. Bu protokol kapsamında düzenlenecek eğitimlerden 15 bin öğretmen ve yöneticimiz faydalanacak, bunun yanında 10 bin meslek dersleri öğretmeni ve idarecisinin gelişimlerini de Bakanlığımız gerçekleştirecek.''

-15 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek-

Protokol kapsamında MEB ile TÜBİTAK işbirliğinde 3 yıl içerisinde MEB'e bağlı, örgün ve yaygın mesleki eğitim veren okul ve kurumlarda görev yapan 15 bin yönetici ve öğretmene, haftalık 56'şar saat eğitim ve öğretim verilmesi planlanıyor.

Bu kapsamda öğretmenlere ''Öğretmenlik ve Girişimcilik Eğitimi'', yöneticilere ise ''Liderlik ve Girişimcilik Eğitimi'' verilecek. Eğitim ve öğretimlerde gruplar 30'ar kişiyi geçmeyecek. Akademisyenlerin veya kamu kurum ve kuruluşlarından alan uzmanlarının eğitim görevlisi olarak görev almaları sağlanacak.

Seminerlerin tamamı için 18 milyon 782 bin 105 TL'lik bir kaynak oluşturulacak. Bu miktarın yüzde 53'ünü oluşturan 10 milyon TL'lik kısmı MEB tarafından, yüzde 47'lik kısmını oluşturan 8 milyon 782 bin 105 TL'si ise TÜBİTAK tarafından karşılanacak.

Alıntı:AA, mebpersoneli.com.tr
Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni
Dağı tanıyan, nasıl tanımaz uçurumu? Madem ki yükseliş var, iniş olmaz olur mu?
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Öğretmenlere Verilecek O Ücret Artırılacak mı? oguz 0 1,610 10-19-2014, Saat:08:08 PM
Son Yorum: oguz
  EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA elif60 0 725 07-17-2014, Saat:01:01 AM
Son Yorum: elif60
Thumbs Up Doğuya Giden Öğretmene 600 TL artı kira yardımı Admin 0 790 11-09-2013, Saat:11:18 PM
Son Yorum: Admin
Information Yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek ders saatlerine ilişkin kararda değişiklik Admin 0 1,337 11-07-2013, Saat:08:27 PM
Son Yorum: Admin
  MEB'den Bir yeni Eğitim Daha oguz 0 804 10-19-2013, Saat:01:32 PM
Son Yorum: oguz
  Nabi Avcı yeni eğitim sisteminin ayrıntılarını açıkladı Admin 0 804 09-30-2013, Saat:04:57 PM
Son Yorum: Admin
Smile Öğretmenlere 150 TL Ek Ödeme Verilecek Admin 0 1,091 08-08-2013, Saat:12:28 AM
Son Yorum: AdminKonu Açıklaması

Şu anda 15 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek. dosyasını inceliyorsunuz. 15 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek. dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. 15 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek. dokümanı 08-08-2013, Saat:12:28 AM tarihinde sitemize eklenmiştir. 15 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek. dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. 15 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek. dokümanı her sene güncellenecektir. 15 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek. indir, 15 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek. yükle, 15 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek. örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi