Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ağustos Öğretmen Atamaları Tahmini Branş Dağılımı

#1
Ağustos Öğretmen Atamaları Tahmini Branş Dağılımı Eylül ayında 200 bin atama bekleyen öğretmenler 40 bin civarındaki bir rakamla idare edecek. Milli Eğitim Bakanlığı bu yılki atamaları 9 Eylül’de yapacak. Bu yıl, 28 Şubat sürecinde okullarından uzaklaştırılan öğretmenler için de iş başı imkanı çıkıyor.

Mağdur 2000 öğretmen, yeniden mesleklerine kavuşacak. Yeniden memuriyete ve öğretmenliğe atananlar başvurmaya başladı.Milli Eğitim Bakanlığı konu hakkındaki ayrıntıları internet sitesinde yayınlayacak.

ÖĞRETMEN ADAYLARI ADALET İSTİYOR

Şu anda atanamamış durumda olan 200 bin civarında öğretmen var. Öğretmenler kaç kişinin atanacağı kadar, hangi branşlara ne kadar atama yapılacağını ve bu atamaların adaletli olup olmayacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri de, bu yılki atamaların adalet ölçüleri içinde yapılacağını belirtiyor.


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısında atama bekleyen 42 bin öğretmene müjdeli haberi verdi. Peki 42 bin öğretmen hangi branşlara ve kontenjanlara atanacak? Yeni dönemde sınıf öğretmenleri rahat bir nefes alacak mı?


-42 bin öğretmenin hangi kontenjanlara atanacağını sıraladı… Beden Eğitimi Öğretmenliği’nden 2012 yılında 2547 atama yapılmış. Bu yıl yapılacak atamalarda bu branş için çok sürpriz olmayacağı yine 2 Bin 500 dolaylarında atama yapılacağını söylemek mümkün.


-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği son yıllarda Eğitim Fakültelerinin gözde bölümleri arasında yer almaktadır. 2012 Ağustos atamalarında bu branştan 2975 atama yapılmış. Bu yıl da 3 Bindolaylarında atama yapılabilir.


-Fen ve Teknoloji Öğretmenliği branşından 3322 atama yapılmış. Güncel Öğretmen ihtiyacı listesine baktığımız zaman bu branştan 6800 dolaylarında norm açığı var. Fakat MEB, sonraki yılları da düşünerek 3 Bin 500 dolaylarında değil de 2 Bin civarında bir atama yapabilir.


-İlköğretim Matematik Öğretmenliği branşından 2012 yılında 3876 öğretmenin ataması yapılmış. Öğretmen ihtiyaç listesine baktığımızda bu branştan 8 Bin civarında norm açığı var. Bu yıl 3 Bin ile 4 Bin arasında bir atama olacağını tahmin etmek o kadar da zor değil.


-İngilizce Öğretmenliği’ne baktığımızda 2012 Ağustos ayında 3 Bin civarı bir atama gerçekleşmiş. Öğretmen ihtiyaç listesinde bu branş çok yükseklerde yer alıyor ve 12 Binden fazla İngilizce Öğretmenine ihiyaç var. Bu branştan en az 3 Bin atama olacağını söylemek mümkün.


-Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenliği’nden 2012 yılında 716 öğretmenin ataması gerçekleştirildi. Bu yıl ise Bin dolaylarını geçmeyen bir atama olacaktır. Çünkü bu branş Milli Eğitim Bakanlığı’nın En çok ihtiyaç duyulan öğretmen listesinde yer almıyor.


-Lise Matematik olarak bilinen branştan geçtiğimiz yıl 1078 atama gerçekleşmiş. İhtiyaç listesinde son sırada yer almasına rağmen bu branştan 3600 norm açığı var. Bu yıl Bin 500 dolaylarında bir atama gerçekleştirilebilir.


-Okul Öncesi Öğretmenliği branşından geçen sene MEB sürpriz yaparak herkesi şaşırtmış 4377 Okul Öncesi Öğretmeni atamıştı. En çok ihtiyaç duyulan öğretmen listesine baktığımızda 7 Bin civarı norm açığı mevcut. Fakat geçen seneki gibi 4377 gibi bir atama olmayacaktır. Bu branş bu yıl 3 Bin’i hatta 2 Bin 500′ü bile göremeyebilir.


-Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden ise geçen yıl 3035 Rehber Öğretmenin ataması gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre en çok öğretmen ihtiyacı olan branş olarak yer alıyor ve 17 Bin dolaylarında norm açığı mevcut. Bu yıl bu branştan 5 Bin’e yakın bir atama gerçekleşirse sürpriz olmayacağını düşünüyorum.


-Sınıf Öğretmenliği ise en sıkıntılı branş olarak yer almakta. Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği hakkı tanıyarak 21 Bin 500 Sınıf Öğretmenini norm fazlası olmaktan kurtarmıştı. Ayrıca MEB kapsamında 700 Bin civarında öğretmen görev almakta ve bu sayının 3′te 1′i Sınıf Öğretmenlerinden oluşmaktadır. Bakanlıktan yıllık yaklaşık 15 Bin öğretmen emeklilik, ölüm gibi nedenlerden dolayı ayrılmaktadırBakanlığın 3′te 1′i Sınıf Öğretmeni olduğuna göre her yıl 5 Bine yakın Sınıf Öğretmenine ihtiyaç var demektir. Bu gibi veriler göz önünde bulundurulduğunda Sınıf Öğretmenine her zaman ihtiyaç vardır. Bu yıl en az 3 Bin atama olacağını düşünüyorum ve Sınıf Öğretmenliği bir kaç yıllık sancılı dönemden sonra eski haline dönecek yıllık 7-8 Bin atama olacaktır.


-Sosyal Bilgiler Öğretmenliği branşında 2012 yılında 2107 öğretmenin ataması gerçekleştirilmiş. Bu yıl yapılacak atamalarda yine bu rakama yakın bir atama olacağını söylemek mümkün.


-Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği ise yine 2012 yılında olduğu gibi 700-800 dolaylarında bir atama gerçekleştirebilir.


-Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği’nden geçen yıl 1600 civarı bir atama gerçekleşti. Bu yıl ise 2 Bin’i geçmeyecek ve Bin sayısının altına düşmeyecek bir atama gerçekleşebilir.

-Türkçe Öğretmenliği branşı geçen yılın en çok öğretmen ataması yapılan branşı olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 4 Bin 700 Türkçe Öğretmeni 2012 Ağustos ayında atanmıştı. Norm açıklarına baktığımızda Türkçe Öğretmenliğinden 6 Bin 500 civarı bir açık olduğunu görüyoruz

Alıntı:ogretmenx
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
document Öğretmen atamalar branş kontenjan listeleri Eylül 2014 Admin 0 920 09-11-2014, Saat:09:03 PM
Son Yorum: Admin
  Yusuf Tekin öğretmen atama kontenjan dağılımı için tarih verdi! Admin 0 917 08-27-2014, Saat:10:23 PM
Son Yorum: Admin
  Öğretmen atamaları için tercihler ne zaman alınacak? elif60 0 1,017 07-29-2014, Saat:05:46 PM
Son Yorum: elif60Konu Açıklaması

Şu anda Ağustos Öğretmen Atamaları Tahmini Branş Dağılımı dosyasını inceliyorsunuz. Ağustos Öğretmen Atamaları Tahmini Branş Dağılımı dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Ağustos Öğretmen Atamaları Tahmini Branş Dağılımı dokümanı 07-29-2014, Saat:05:46 PM tarihinde sitemize eklenmiştir. Ağustos Öğretmen Atamaları Tahmini Branş Dağılımı dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Ağustos Öğretmen Atamaları Tahmini Branş Dağılımı dokümanı her sene güncellenecektir. Ağustos Öğretmen Atamaları Tahmini Branş Dağılımı indir, Ağustos Öğretmen Atamaları Tahmini Branş Dağılımı yükle, Ağustos Öğretmen Atamaları Tahmini Branş Dağılımı örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi