Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Beynimiz Uykuda Ne Yapıyor Sizce?

#1
Beynimizin sırları tarih boyunca merak edilmiştir. Biz uyuduğumuzda beynimizin de uyuduğunu zannederdik bir zamanlar. Halbuki uyumadığını öğrendik artık. Dahası varmış, uyumuyor ve dahası neler yapıyormuş neler Smile Gelelim yazımıza:


Fareler üzerinde yaptıkları bilimsel çalışmayla uyku durumundayken beyin hücreleri arasındaki açıklığın genişlediğini ilk kez bilimsel olarak gösteren araştırmacılar, uykunun sağlık ve hastalık üzerinde oynadığı yeni bir rolü daha ortaya çıkardı. Şimdiye kadar uykunun anıların kaydedilmesi açısından önemli olduğunun bilindiğini belirten araştırmacılar, uykunun, aynı zamanda beynin kendini toksik moleküllerden arındırma işlevini yerine getirdiği bir evre olabileceğine dikkati çekti.

ABD'deki Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. Maiken Nedegaard başkanlığındaki bilim ekibi tarafından yapılan araştırma Science adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Dergide yayımlanan araştırmanın sonuçları, uyku durumundayken, "glenfatik" adı verilen, beyinde bir çeşit boru tesisatına benzer bir işlev gören sistemin, sıvının beyinden hızla akmasına imkan verecek şekilde açılabileceğini gösterdi.. Nedergaard'ın laboratuvarında yapılan çalışmalarla varlığı yeni ortaya çıkarılan glenfatik sistem, beyin ile omuriliği kaplayan berrak bir sıvı olan beyin omurilik sıvısının akışının denetimine yardımcı olma işlevini görüyor.

Daha önce yapılan bilimsel çalışmalar, Huntington, Parkinson, alzaymır ve ALS gibi nöredejeneratif hastalıklarla bağlantılı toksik moleküllerin, beyin hücreleri arasındaki aralıklarda biriktiğini ortaya koymuştu. Yeni çalışma uyku evresinde beyin hücreleri arasındaki aralığın genişlemesinin beynin bu toksik molekülleri dışarı atmasına imkan verdiğini gösterdi.


MemurlarNet
Cevapla
Konu Açıklaması

Şu anda Beynimiz Uykuda Ne Yapıyor Sizce? dosyasını inceliyorsunuz. Beynimiz Uykuda Ne Yapıyor Sizce? dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Beynimiz Uykuda Ne Yapıyor Sizce? dokümanı tarihinde sitemize eklenmiştir. Beynimiz Uykuda Ne Yapıyor Sizce? dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Beynimiz Uykuda Ne Yapıyor Sizce? dokümanı her sene güncellenecektir. Beynimiz Uykuda Ne Yapıyor Sizce? indir, Beynimiz Uykuda Ne Yapıyor Sizce? yükle, Beynimiz Uykuda Ne Yapıyor Sizce? örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi