Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Çalışan Anneler Bir Müjde Daha!

#1
Heart 
2i32.jpg

Çalışan Anneleri Rahatlatmaya Yönelik Yeni Bir Adım Daha!
Başta Milli Eğitim olmak üzere dört bakanlık işbirliğine gitti. Tam gün eğitim verilen okullarda ders saatleri, mesai bitimiyle uyumlu hale getirilecek. Öğrenciler, annelerinin işten çıktığı saate kadar etütte tutulacak. Çalışmanın yeni yıla yetiştirilmesi planlanıyor.
Kadınların iş hayatına katılımını artırmak için pek çok düzenleme hayata geçirildi. Son olarak çalışan anneleri rahatlatmak amacıyla yeni bir adım daha atılıyor. Buna göre tam gün eğitim verilen okullarda, ders ve çalışma saatleri uyumlu hale getirilecek. Velilerin talebi doğrultusunda etüt uygulamasına geçilecek. Öğrenciler, annelerinin işten çıktığı saate kadar 'etüt'te tutulacak. Milli Eğitim, İçişleri, Maliye ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının ortak yürüttüğü projenin aralık sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Türkiye'de kadınların işgücüne katılımı, AB ortalamasına göre oldukça düşük seviyede. Kadınların hem çalışmasını hem de anne olmasını teşvik etmek için dört bakanlık işbirliğine gitti. Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Maliye ile İçişleri bakanlıklarının yıl sonuna kadar bitirmeyi planladıkları çalışma, önemli değişiklikleri içeriyor. Bu adımlardan biri, çalışan anneler için mesai bitimine kadar çocuklarının okulda tutulması. Bu amaçla okul saatlerinin, çalışma saatleriyle uyumu sağlanacak. Okullarda derslerin, mesai saatlerinden biri-iki saat önce bitmesi, özellikle çalışan anneler için ciddi sorun teşkil ediyor. Örneğin okul saat 15.00'te dağılırken annenin mesaisi 17.00'de bitiyor. Bu iki saatlik süre içinde çocukların eve gelmesi, eve gelse de tek başına kalması sorun oluşturabiliyor. Yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için çalışan annelere yönelik rahatlatıcı tedbirler alınacak. Tam gün eğitim verilen okullarda, velilerin talebi olması durumunda etütler gerçekleştirilecek. Bu etütler için velilerden uygun bir ücret alınacak. Böylece öğrenci, anne ya da babası işten çıkana kadar güvenli ortamda tutulacak. Yine çalışan anneleri rahatlatmak amacıyla kreş sayıları artırılacak. Kreşlerin yaygınlaşması ve bu hizmeti uygun ücretlerle sunabilmeleri amacıyla özel sektöre yönelik teşvikler geliştirilecek. Çocukların kreş yaşına gelinceye kadar bakım hizmetleri için alternatif modeller geliştirilecek. Yine bu kapsamda çocuk dostu sosyal ve kültürel bir ortamın oluşturulmasına yönelik destek programları hazırlanacak.

Öte yandan evliliklerin ve çocuk sahibi olmanın desteklenmesi amacıyla da bir dizi düzenleme yapılacak. Bu kapsamda TV program ve yayınları kurgulanacak. Özel sektör ile STK'ların faaliyetleri teşvik edilecek. Bu kapsamda kamu spotları hazırlanacak. Eğitim müfredatında düzenleme yapılarak kamuoyunda farkındalık artırılacak. Çocuk dostu eğitim ve kültür ortamları yaygınlaştırılacak.

zaman
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ÖĞRETMENLERE MÜJDE EK ÖDEME ve 24 kasım ! nakyildiz 0 1,117 11-24-2013, Saat:11:12 PM
Son Yorum: nakyildiz
  MEB'den Bir yeni Eğitim Daha oguz 0 778 10-19-2013, Saat:01:32 PM
Son Yorum: oguz
Thumbs Up Açıköğretim öğrencilerine müjde! Admin 0 1,067 10-01-2013, Saat:06:17 PM
Son Yorum: Admin
  50 bin teknik öğretmene müjde Admin 0 1,139 03-09-2013, Saat:11:06 PM
Son Yorum: Admin
  Meb'den açık öğretim okuyanlara müjde Admin 0 927 02-18-2013, Saat:06:56 PM
Son Yorum: AdminKonu Açıklaması

Şu anda Çalışan Anneler Bir Müjde Daha! dosyasını inceliyorsunuz. Çalışan Anneler Bir Müjde Daha! dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Çalışan Anneler Bir Müjde Daha! dokümanı 02-18-2013, Saat:06:56 PM tarihinde sitemize eklenmiştir. Çalışan Anneler Bir Müjde Daha! dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Çalışan Anneler Bir Müjde Daha! dokümanı her sene güncellenecektir. Çalışan Anneler Bir Müjde Daha! indir, Çalışan Anneler Bir Müjde Daha! yükle, Çalışan Anneler Bir Müjde Daha! örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi