Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Çocuğa gelen altınları anne babası kullanabilir mi?

#1
Geçenlerde aklıma takıldı. Bebeğimiz için mevlit okuturuz, sünnet yaparız... Bu gibi durumlarda akrabalarımız, komşularımız, sevdiklerimiz vs çocuğa altın takarlar ya da para verirler. Acaba bunları ebeveynin kullanması caiz mi? Çocuğa gelen altınları anne babası kullanabilir mi?
Bunları düşünürken biraz araştırma yapayım dedim ve bazı şeyler buldum. Yaptığım araştırmalara göre ortaya çıkan sonuç şu şekilde:

Bir kimseye ait bir malı ancak onun izniyle kullanmak mümkündür. Buna göre çocuğa ait bir malı ne anne babası ne de başka birisi harcayamaz. Bu mal çocuğa dedesinden miras kalmış veya birisi tarafından bizzat çocuğa verilmiş bir hediye olabilir. Bunu çocuk hediye etse bile geçerli olmaz. Çünkü akıl baliğ olmayan bir çocuğun, ana-babası dâhil, hiç kimseye hediye vermeye yetkisi yoktur.

Bu söylediklerimiz, bilgi olarak doğru olmakla beraber anlattığınız durumla alakası yoktur. Çünkü bu konularda örf geçerlidir. O türlü hediye altın veya paralar çocuğa değil, ailesine verilmektedir. Zira çocuk doğarken aile pek çok sıkıntıya girmiştir. Komşu ve arkadaşlar ailenin bu sıkıntısına ortak olmak ve onlara destek vermek maksadıyla altın veya para verirler. Buna göre bu altın ve paraları alıp saklamak şart değildir. Bunları çocukların aileleri ister kendileri isterse çocukları için harcayabilirler ya da gelecekte kullanılmak üzere çocuk adına saklayabilirler. Hepsinde de serbesttirler.

Yani sonuç olarak anladığımız şey, çocuğumuza gelen altınları ya da paraları kullanmakta problem olmadığı...
Ara
Cevapla
Konu Açıklaması

Şu anda Çocuğa gelen altınları anne babası kullanabilir mi? dosyasını inceliyorsunuz. Çocuğa gelen altınları anne babası kullanabilir mi? dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Çocuğa gelen altınları anne babası kullanabilir mi? dokümanı tarihinde sitemize eklenmiştir. Çocuğa gelen altınları anne babası kullanabilir mi? dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Çocuğa gelen altınları anne babası kullanabilir mi? dokümanı her sene güncellenecektir. Çocuğa gelen altınları anne babası kullanabilir mi? indir, Çocuğa gelen altınları anne babası kullanabilir mi? yükle, Çocuğa gelen altınları anne babası kullanabilir mi? örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi