Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dersaneler Kapatılsın mı ya da Okul mu Dersane mi?

#1
Son zamanlarda herkesin dilinde olan bir meseledir dersanelerin kapatılması. Herkes kendine göre farklı şeylerden dem vuruyor.

Öncelikle bu yazı asla ama asla siyasi bir çerçevede değerlendirilmemelidir. Siyasetten ve tarafgirlikten uzak, sadece aklıma gelen bazı manaları paylaşmak istedim. Olaya farklı bir pencereden bakabilmeyi hedefledim yalnızca.
Öncelikle şu konuya bir açıklık getirelim. Dersane ve okul dediğimiz kurumlar aynı mıdır ki birbiri ile kıyas ediliyor. Bence ikisini birbiri ile kıyaslamak yanlış. Çünki, hedefleri ve çalışma stilleri, anlayışları birbirinden farklıdır.

Okullarımız;
Eylül ve Haziran arası döneme Eğitim Öğretim yılı dendiğinden haberdarız. Dikkat edecek olursak sadece öğretim yoktur, burada özellikle “eğitim” kavramı vurgulanıyor. Yani ,okullarımızın amacı öğrencileri sadece SBS, YGS vs gibi sınavlara hazırlamak değildir. Yalnızca test tekniği ver, sınavda yüksek puan alsın, gerisi önemli değil gibi bir anlayış yoktur ve olamaz da. Eğitim verilir buralarda. Tuvalet eğitiminden tutun da, büyüklerinin karşısında bacak bacak üstüne atmanın yanlış olduğuna kadar bir çok güzel ahlak verilmeye çalışılır. Öğretmenlerimiz de bu konuda gerekli gayreti göstermektedirler.

Mesela, okullarda bilindiği üzere öğrencilerin sigara kullanması yasaktır. Yıllar öncesinden beri öğretmenlerimiz ve idari memurlar arama yaparlar. Okulda teneffüste bahçede ya da dışarıda öğretmeni ile karşılıklı dumanlaşan bir öğrenci göremezsiniz. Fakat dersanelerde bu durum gayet sıradandır. Eğitim kavramı okuldaki kadar ehemmiyetli olmadığı için karşılıklı sigara içen öğretmen ve öğrenci devamlı vardır ve olacaktır da. Oradaki öğretmenlerin bunu engelleme gibi bir yetkileri yok ellerinde. Çünkü, sistem bunu gerektiriyor.

Ya da teneffüslerde öğretmenler bahçe ve koridorlarda nöbet tutarlar çocukların başına bir şey gelmesin diye. Şayet bir öğrenci bir yerden düşse veya yaralansa, başına bir şey gelse ilk sorumlu kişi nöbetçi öğretmendir ve dolayısı ile idaredir. Dersanelerde ise buna rastlamayız, çünki öğretmenlerin nöbet tutma diye bir görevleri yoktur. Onlar teneffüslerde dahi soru çözerler, görevleri budur. Onlar da bu görevi yerine getirmezse mesul olurlar, başları ağrır.

Bu gibi misaller çoğaltılabilir, ancak meselenin anlaşılması açısından bu kadar kafi diye düşünüyorum.

Ayrıca, okullarda sınavlara hazırlık da, yani öğretim de vardır; ama dersanelerde olduğu gibi en zeki bir iki grup öğrenci üzerine yoğunlaşma gibi bir uygulama yoktur ve kabul edilemez. Her öğrenci ayrı ayrı değerlidir, kıymetlidir. Hepsi ayrı bir dünyadır. Bir öğretmen sınava hazırlanan tüm öğrencileri içinden belli yüksek puan alabilecek öğrencilerle ilgilenip, okulun reklamını bunlar yapacak bahanesi ile diğerleri ile ilgilenmezse;
- diğer öğrencilerine haksızlık yapmış olur,
- etik davranmamış olur,
- okul kültürüne aykırı bir davranışta bulunur,
- adaletsiz davranmış olur,
- okulu ticarethaneye çevirmiş olur
- …

Gördüğünüz gibi okul ve dersane kültürü birbirinden tamamen farklıdır. Her ikisi de kendi şartları çerçevesinde değerlendirilmelidir. Okullarımızın sınavlara hazırlık konusunda dersaneler kadar başarılı olamadığı da bir gerçektir buradan bakacak olursak. Onların hedefi sınavlara hazırlıktır zaten. Başta söylediğim gibi genellikle öğretim üzerinde durulur. Okullardan daha başarılıdırlar bu alanda.

Okullardaki bir gerçeklik de tüm devlet kademelerinde olduğu gibi evrak işinin haddinden fazla olması ve öğretmen ve idarecileri çok yormasıdır. Öğretmenlerimiz zümreler, şube öğretmen kurulu kararları, toplantı tutanakları gibi birçok evrak işi ile uğraşmak zorundadırlar. Müfettişler geldiğinde ne kadar evrak varsa dosyanızda, size o kadar iyi öğretmensiniz şeklinde bakarlar. Dosyanızda lüzumlu-lüzumsuz evraklarınız eksik ise dünyanın en iyi öğretmeni bile olsanız laf yememeniz mümkün değildir. Şayet bu evrak hamallığı ortadan kaldırılırsa ya da bir çözüm getirilirse devlet okullarındaki öğretmenlerimiz öğrencileri ile daha fazla ilgilenecek ve böylece öğrenciler hem hayatta hem de sınavlarda daha başarılı olacaklardır.

Sonuç olarak, anlaşılıyor ki okullarımız ve dersaneler anlayış ve işleyiş bakımından farklıdırlar ve kendi şartları çerçevesinde değerlendirilmeye alınmalıdırlar. Kapatılmalı mı yoksa kapatılmamalı mı sorusu ise ancak bu durumu göz önünde bulundurduktan sonra cevaplanabilir. O da devlet erkanının karar vermesi gereken bir konudur.

Muhammed Oğuz KAYA
Site Yöneticisi
Cevapla
Konu Açıklaması

Şu anda Dersaneler Kapatılsın mı ya da Okul mu Dersane mi? dosyasını inceliyorsunuz. Dersaneler Kapatılsın mı ya da Okul mu Dersane mi? dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Dersaneler Kapatılsın mı ya da Okul mu Dersane mi? dokümanı tarihinde sitemize eklenmiştir. Dersaneler Kapatılsın mı ya da Okul mu Dersane mi? dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Dersaneler Kapatılsın mı ya da Okul mu Dersane mi? dokümanı her sene güncellenecektir. Dersaneler Kapatılsın mı ya da Okul mu Dersane mi? indir, Dersaneler Kapatılsın mı ya da Okul mu Dersane mi? yükle, Dersaneler Kapatılsın mı ya da Okul mu Dersane mi? örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi