Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Direnç Nelere Bağlıdır? Etkinliklerle Gösterilmesi

#1
Bir iletkenin direnci, iletkenin uzunluğuna, iletkenin cinsine ve kesit alanına bağlıdır (iletkenin inceliğine, kalınlığına).
I. Bir iletken telin direnci, telin uzunluğu ile doğru orantılıdır.
  Telin uzunluğu arttıkça, direnci artar. Bunu, içi çakıl dolu su borusu modeli ile açıklayabiliriz. Içi çakıl dolu su borusunun uzunluğu arttıkça, suyun akış hızının azaldığı görülür.
II. Bir iletken telin direnci, telin kesit alanı (kalınlığı) ile ters orantılıdır.
  Telin kesit alanı (kalınlığı) arttıkça, direnci azalır. Kesit alanı S ile gösterilir. Iletken telin kalınlığı arttıkça, direnç azalır, devrede dolanan akım artar.
III. Bir iletkenin direnci, iletkenin cinsine bağlıdır.
  Bütün iletkenlerin aynı uzunluk ve kalınlıktaki parçalarının direnci farklı farklıdır. Iletken bir maddenin, birim uzunluğunda ve birim kesitindeki parçasının direncine, öz direnç adı verilir. Her iletkenin öz direnci farklıdır.Bazı maddelerin öz dirençlerinin küçükten
büyüğe doğru sıralaması şu şekildedir:


Bir iletkenin direnci, telin uzunluğuyla doğru, kesit alanı ile ters orantılı ve iletkenin cinsine bağlıdır. Metallerde iletkenliği sağlayan esas faktör,  atomların çevresinde bulunan serbest elektronlardır. Serbest elektronlar, atomların en dış yörüngelerinde bulunan elektronlardır. Bunlar atom çekirdeğine çok uzakta bulunduğu için, atomlar arasında serbestçe hareket edebilirler.

Elektrik Enerjisi Direnç Nedeniyle Isıya Dönüşür
Elektronlar iletken içinde rahatça akamayıp atomların engellenmesiyle karşılaşırlar. Işte bu direnç yüzünden elektronların enerjisinin bir kısmı, iletken içinde ısı enerjisine dönüşür. Elektrikli su ısıtıcıları, elektrik sobaları, elektrikli fırınlar, elektrik ampulleri içlerindeki direnç nedeniyle ısınır.

Aşağıda verilen etkinlikler iletkenin direncinin nelere bağlı olarak değiştiğini göstermektedir.
[flash=700,500]http://www.fenrehberi.com/Sayfalar/VideoMp3/VideoMp3Res/6fenuzunluk.swf[/flash]
[flash=700,500]http://www.fenrehberi.com/Sayfalar/VideoMp3/VideoMp3Res/6fenkesiti.swf[/flash]
[flash=700,500]http://www.fenrehberi.com/Sayfalar/VideoMp3/VideoMp3Res/6fencins.swf[/flash]
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Direnç ile ampulün parlaklığı arasındaki ilişki sahinsoft 0 1,245 02-25-2013, Saat:01:07 AM
Son Yorum: sahinsoft
  Ampulün parlaklığı nelere bağlıdır? sahinsoft 0 1,274 02-25-2013, Saat:01:02 AM
Son Yorum: sahinsoftKonu Açıklaması

Şu anda Direnç Nelere Bağlıdır? Etkinliklerle Gösterilmesi dosyasını inceliyorsunuz. Direnç Nelere Bağlıdır? Etkinliklerle Gösterilmesi dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Direnç Nelere Bağlıdır? Etkinliklerle Gösterilmesi dokümanı 02-25-2013, Saat:01:02 AM tarihinde sitemize eklenmiştir. Direnç Nelere Bağlıdır? Etkinliklerle Gösterilmesi dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Direnç Nelere Bağlıdır? Etkinliklerle Gösterilmesi dokümanı her sene güncellenecektir. Direnç Nelere Bağlıdır? Etkinliklerle Gösterilmesi indir, Direnç Nelere Bağlıdır? Etkinliklerle Gösterilmesi yükle, Direnç Nelere Bağlıdır? Etkinliklerle Gösterilmesi örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi