Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

dolaşım sistemi

#1
Vücudumuzu meydana getiren bütün doku hücrelerinin yaşamaları ve görevlerini yerine getirmeleri için "kan"a ihtiyaçları vardır. Kan, bizim "hayat suyu"muzdur. Hayat suyumuzun bütün vücut hücrelerine ulaştırılması görevini yürüten "kalp"tir. Kalp, bir taraftan kendisine bağlı "atardamarlar" vasıtasiyle vücuda temiz kan pompalarken; diğer taraftan yine kendisine bağlı "toplardamarlar" vasıtasiyle kirlenmiş olan kanı emmektedir. Emdiği kirli kanı akciğerlere göndererek tekrar temizlenmesini sağlar.

Atar ve toplardamarlar vücudun bütün hücrelerine nüfuz edecek incelikte olmadıklarından bunlara bağlı çok ince "kılcal damarlar" vardır. Bu kılcal damarlar vasıtasiyle bütün dokuların içine girerek hücreleri beslerler.

Kalp ile akciğerler arasında meydana gelen ve kanın temizlenerek oksijenle yüklenmesini sağlayan dolaşıma "küçük kan dolaşımı" diyoruz. Akciğerlerden dönen temiz kanın bütün vücuda dağıtılmasını ve kirlenen kanın geri emilmesini sağlayan dolaşıma ise; "büyük kan dolaşımı" adını veriyoruz.

Kalp, bu iki dolaşım faaliyetini her biri emme-basma tulumba gibi çalışan, özel kaslardan yapılmış dört adet torbacıkla gerçekleştirmektedir. Üstteki iki torbaya "kulakçık", alttaki iki torbaya da "karıncık" adı verilmektedir. Kulakçık ve karıncıklar, emmebasma işini gerçekleştirecek tek yönlü kapaklar (supaplar)la donatılmışlardır. 

* Büyük Dolaşımı:
Kan, sol karıncıktan "aort" adı verilen büyük ana atardamarla çıkar, kollara ayrılarak bütün vücuda dağılır. Kirli kan, üst ve alt toplardamar vasıtasiyle emilerek sağ kulakçığa döner.

* Küçük Dolaşımı:
Sağ kulakçığa gelmiş olan kirli kan, sağ karıncığa geçer. Sağ karıncık tarafından akciğer atardamarı vasıtasiyle "Akciğerler"e pompalanır. Burada temizlenen ve oksijen yüklenmiş olan kan, akciğer toplardamarıyla sol karıncığa emilir. Büyük dolaşırnda anlatıldığı gibi, buradan da vücuda pompalamr.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  destek ve hareket sistemi sahinsoft 0 1,099 02-25-2013, Saat:02:09 AM
Son Yorum: sahinsoft
  solunum sistemi(görsel) sahinsoft 0 1,576 02-25-2013, Saat:02:08 AM
Son Yorum: sahinsoft
  Solunum ve Boşaltım Sistemi sahinsoft 0 1,188 02-25-2013, Saat:02:05 AM
Son Yorum: sahinsoft
  Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı sahinsoft 0 1,352 02-25-2013, Saat:02:04 AM
Son Yorum: sahinsoft
  İskelet sistemi konu anlatımı sahinsoft 0 1,370 02-25-2013, Saat:02:03 AM
Son Yorum: sahinsoftKonu Açıklaması

Şu anda dolaşım sistemi dosyasını inceliyorsunuz. dolaşım sistemi dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. dolaşım sistemi dokümanı 02-25-2013, Saat:02:03 AM tarihinde sitemize eklenmiştir. dolaşım sistemi dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. dolaşım sistemi dokümanı her sene güncellenecektir. dolaşım sistemi indir, dolaşım sistemi yükle, dolaşım sistemi örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi