Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA

#1
Sendika; çalışanlar ile işverenler arasındaki aracı rolü ile çalışma hayatının daha iyiye gitmesi için gayret göstermesi gereken bir kurumdur. Uzun yıllardır üyesi olduğum sendikanızın bu vasıflarını yitirdiğini belirtmek isterim. Bunun yanında maddi ve özlük hakları noktasında üniversite çalışanlarına herhangi bir kazanım sağlamadığınız için sendikanızdan istifa etmekteyiz.

Mevcut hükümet, bu güne kadar öğretim üyelerine herhangi bir iyileştirme yapmadı. Uluslararası arenada ülkemizin durumunu YÖK Başkanlığı hazırlanmış olan raporla ortaya koymasına rağmen, sizin yeteri kadar çaba ve gayret göstermemenizden dolayı maalesef herhangi bir iyileştirme olmadı. Gerek uluslararası kıyaslamaya göre gerek ülke içinde diğer kesimler ile aramızdaki maaş karşılaştırmasına göre bizlerin maaşları ne yazık ki adil ve yeterli değildir.

-Ülkemizde maaşlar neye göre belirlenmektedir?

Eğer bu sorunun cevabı yapılan işin zorluğu ise şöyle örnek vermek gerekir; Meslek yüksekokullarının elektrik bölümü ön lisansını bitiren birisi üniversiteye elektrik teknikeri olarak alınmakta ve bunun maaşı o öğrenciyi yetiştiren hocasından daha fazla olmaktadır. Üniversiteye bir uzman alındığında tercih sebebi iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olması nedeniyle alınmakta ve bu kişinin maaşı İngilizce hocasından daha yüksek olmaktadır. Aynı şekilde mali işlere aldığınız bir muhasebe uzmanı muhasebe dersine giren hocadan nasıl daha fazla alır ve nasıl daha zor işler yaptığını söyleyebiliriz ki.

Eğer sorumuzun cevabı ülkedeki maaşlar eğitim seviyesine göre belirleniyorsa bu durumda yine yüksek lisans ve doktora yapan bizler neden maaşlar yönünden en önde olmadığımızı sormak isterim. Son olarak hükümetin enflasyon farkı teklifini kabul etmeyerek bizleri de zarara uğratmanız tamamen biz çalışanların yanınızda olmadığınızı ortaya koymuş oldu.

Mesele örneklerini verdiğimiz meslek gruplarının aldığı maaşlara itiraz etmek değildir. Burada sorun adaletin sağlanmasıdır. Ülkede elde edilen gelirden eşit pay alınmasıdır. Sadece maaş noktasında değil diğer noktalarda da öğretim görevlisi olarak yeterli düzeyde değiliz. Yani sendika olarak maddi olanaklarda bir şeyler yapılamadıysa neden özlük hakları daha iyi yerlere getirilemiyor.

Sözleşmelerimiz 2 yılda bir yenilenmektedir. Bu durum kurum aidiyet duygumuzu zedelemekte ve yenilenme dönemlerinde gereksiz zaman ve motivasyon kaybı yaşanmaktadır. Kamudaki tüm çalışanlar için sözleşme durumu ortadan kaldırılıp kadrolu hale getirilirken bizim sözleşmelerimiz 2 yıllık süreler halinde neden devam etmektedir?

Öğretim görevlileri Rektör seçiminde neden oy kullanmıyor? Ülkenin Cumhurbaşkanını seçebiliyoruz, Başbakanı, Milletvekillerini, Belediye Başkanlarını seçme hakkımız var fakat görev yaptığımız üniversitede Rektörümüzü seçemiyoruz. Bakıyoruz Rektör seçimine kimler oy kullanıyor diye Üniversitedeki hocalar oy kullanıyor, o zaman sorarım biz hoca değil miyiz?

Bu nedenlerle maddi ve özlük hakları noktasında bize katkı sağlamayan sendikadan istifa etmekteyiz.
Alıntı:egitimdiyari
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [500 Tane Toplu] Eylül-Haziran Mesleki Çalışma Raporu habibocak 0 1,532 06-10-2016, Saat:03:38 PM
Son Yorum: habibocak
  MEB'den Bir yeni Eğitim Daha oguz 0 798 10-19-2013, Saat:01:32 PM
Son Yorum: oguz
  Nabi Avcı yeni eğitim sisteminin ayrıntılarını açıkladı Admin 0 798 09-30-2013, Saat:04:57 PM
Son Yorum: Admin
  Avcı: Resmi eğitim kurumlarına 128 bin öğretmen lazım Admin 0 1,004 04-16-2013, Saat:10:21 PM
Son Yorum: Admin
  1.Sınıflara Eğitim Materyali Dağıtılacak... Admin 0 903 03-10-2013, Saat:02:35 PM
Son Yorum: Admin
  15 bin yönetici ve öğretmene eğitim verilecek. Admin 0 953 02-23-2013, Saat:11:10 PM
Son Yorum: AdminKonu Açıklaması

Şu anda EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA dosyasını inceliyorsunuz. EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA dokümanı 02-23-2013, Saat:11:10 PM tarihinde sitemize eklenmiştir. EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA dokümanı her sene güncellenecektir. EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA indir, EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA yükle, EĞİTİM-BİR SEN DEN TOPLU İSTİFA örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi