Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Eğitim Müfredatımızdaki Orman Kanunu

#1
Heart 
Bir gün ormandaki hayvanlar, bir araya gelip okul açmaya karar vermişler. Bir tavşan, bir kuş, bir sincap, bir balık ve bir yılanbalığı yönetim kurulunu oluşturmuşlar.
Tavşan müfredatta koşma dersinin olmasını istemiş. Kuş uçma, balık yüzme, sincap ise ağaca tırmanma derslerinin zorunlu olması gerektiğini savunmuşlar. Ardından bir müfredat programı yapılmış ve tüm hayvanlar bu dersleri görmeye başlamışlar.
Tavşanlar koşu dersinden A almasına rağmen, ağaca tırmanmak olar için çok ciddi bir sorun olup sürekli kafa üstü düşüyorlarmış. Bir süre sonra beyinleri hasar gördüğü için koşuda eskisi gibi A almak yerine C almaya başlamışlar. Ağaca tırmanmakta da yine zayıf not almaya devam etmişler.
Kuşlar uçmada çok başarılılarmış; ama sıra toprak kazmaya geldiğinde başarılı olamıyor, sürekli gagalarını ve kanatlarını kırıyorlarmış. Bir süre sonra toprak kazma dersleri F kalmasına rağmen, uçma dersinde de C almaya başlamışlar.
Sonuçta sınıf birincisi kim olmuş dersiniz? Elbette her yaptığını yarım yamalak yapan yılanbalığı... Ancak eğitimciler, bu sonuçtan çok memnunlarmış, çünkü herkes bütün dersleri görüyormuş. Sonra da buna "geniş tabanlı eğitim sistemi" demişler.

Bu hikaye aslında merkezden idare edilen ve gerçek ihtiyaçlarla örtüşmeyen eğitim yapımızı o kadar güzel anlatıyor ki...
Peki neden öğretmen olsun, öğrenci olsun, hatta mahalli yetkililer, hatta velinin bile ders seçme hakkı ve özgürlüğü yok? Neden öğretileceklerin listesi ve muhtevası, hep merkezden bir "dayatma" şeklinde uygulanıyor?
Bunun sebebi olarak kısaca şunları söyleyebiliriz:
Çünkü eğitim sistemimiz güvensizlik üzerine kurulu. Eğitimde kendi değer ve dinamiklerimiz göz ardı ediliyor ve yabancıdan -batıdan- çözüm adet edinmiş bir anlayış var. Bu durum, öğrenmenin ve gerçek eğitimin önündeki en büyük bir engeli teşkil ettiği gibi, kendine güvenli ve kimlikli insan yetiştirme zafiyeti ortaya çıkarmaktadır.
Allah insanların genetik kodlarına iyi ve güzeli bulmayı koyduğu, üstelik bir de insanı öğrenme mekanizması ile donatmış olarak yarattığı gerçeğinden bihaberiz. Halbuki insan yaratılışça güzele ve iyiye kabiliyetli olarak yaratılmıştır. Öncelikle eğitim yapımıza hakim olan "insan kötüye eğilimlidir; onu ancak biz şekillendirerek koruyabiliriz" anlayışından sıyrılmak elzemdir. Ve eğitimde öğrencinin kendi öğrenme profiline uygun, kendi ihtiyaçlarını kendisinin keşfetmesine fırsat veren bir ortamda sunmanın yollarını açmak gerekir. Eğitimci, kesinlikle öğretici konumunda kalmayacak; bu modelde öğretmen ders arkadaşı konumunda olacak ve üreticiliği, yenilikçiliği, araştırıcılığı ve sevgisi ile öğrencilere rehber olacaktır.


KAYNAK: PROF. DR. OSMAN ÇAKMAK - ZAFER DERGİSİ
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans oguz 5 3,609 05-20-2014, Saat:10:32 PM
Son Yorum: muallimbey



Konu Açıklaması

Şu anda Eğitim Müfredatımızdaki Orman Kanunu dosyasını inceliyorsunuz. Eğitim Müfredatımızdaki Orman Kanunu dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Eğitim Müfredatımızdaki Orman Kanunu dokümanı 05-20-2014, Saat:10:32 PM tarihinde sitemize eklenmiştir. Eğitim Müfredatımızdaki Orman Kanunu dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Eğitim Müfredatımızdaki Orman Kanunu dokümanı her sene güncellenecektir. Eğitim Müfredatımızdaki Orman Kanunu indir, Eğitim Müfredatımızdaki Orman Kanunu yükle, Eğitim Müfredatımızdaki Orman Kanunu örneği



Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi