Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Eğitimde Mesai Düzenlemesi! Okullarda Dersler Saat 17:00'de Bitecek

#1
Information 
v2bh.jpg

Tam gün eğitim verilen okullarda ders saatleri, mesai bitimiyle uyumlu hale getirilecek. Öğrenciler, annelerinin işten çıkışını bekleyecek.Çalışan anneleri rahatlatmaya yönelik adımlara yenileri ekleniyor. Başta Milli Eğitim olmak üzere dört bakanlık işbirliğine gitti. Tam gün eğitim verilen okullarda ders saatleri, mesai bitimiyle uyumlu hale getirilecek. Öğrenciler, annelerinin işten çıktığı saate kadar etütte tutulacak. Çalışmanın yeni yıla yetiştirilmesi planlanıyor.


Kadınların iş hayatına katılımını artırmak için pek çok düzenleme hayata geçirildi. Son olarak çalışan anneleri rahatlatmak amacıyla yeni bir adım daha atılıyor. Buna göre tam gün eğitim verilen okullarda, ders ve çalışma saatleri uyumlu hale getirilecek. Velilerin talebi doğrultusunda etüt uygulamasına geçilecek. Öğrenciler, annelerinin işten çıktığı saate kadar 'etüt'te tutulacak. Milli Eğitim, İçişleri, Maliye ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının ortak yürüttüğü projenin aralık sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Türkiye’de kadınların işgücüne katılımı, AB ortalamasına göre oldukça düşük seviyede. Kadınların hem çalışmasını hem de anne olmasını teşvik etmek için dört bakanlık işbirliğine gitti. Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Maliye ile İçişleri bakanlıklarının yıl sonuna kadar bitirmeyi planladıkları çalışma, önemli değişiklikleri içeriyor. Bu adımlardan biri, çalışan anneler için mesai bitimine kadar çocuklarının okulda tutulması. Bu amaçla okul saatlerinin, çalışma saatleriyle uyumu sağlanacak. Okullarda derslerin, mesai saatlerinden biri-iki saat önce bitmesi, özellikle çalışan anneler için ciddi sorun teşkil ediyor. Örneğin okul saat 15.00’te dağılırken annenin mesaisi 17.00’de bitiyor. Bu iki saatlik süre içinde çocukların eve gelmesi, eve gelse de tek başına kalması sorun oluşturabiliyor. Yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için çalışan annelere yönelik rahatlatıcı tedbirler alınacak. Tam gün eğitim verilen okullarda, velilerin talebi olması durumunda etütler gerçekleştirilecek. Bu etütler için velilerden uygun bir ücret alınacak. Böylece öğrenci, anne ya da babası işten çıkana kadar güvenli ortamda tutulacak. Yine çalışan anneleri rahatlatmak amacıyla kreş sayıları artırılacak. Kreşlerin yaygınlaşması ve bu hizmeti uygun ücretlerle sunabilmeleri amacıyla özel sektöre yönelik teşvikler geliştirilecek. Çocukların kreş yaşına gelinceye kadar bakım hizmetleri için natif modeller geliştirilecek. Yine bu kapsamda çocuk dostu sosyal ve kültürel bir ortamın oluşturulmasına yönelik destek programları hazırlanacak.


Öte yandan evliliklerin ve çocuk sahibi olmanın desteklenmesi amacıyla da bir dizi düzenleme yapılacak. Bu kapsamda TV program ve yayınları kurgulanacak. Özel sektör ile STK’ların faaliyetleri teşvik edilecek. Bu kapsamda kamu spotları hazırlanacak. Eğitim müfredatında düzenleme yapılarak kamuoyunda farkındalık artırılacak. Çocuk dostu eğitim ve kültür ortamları yaygınlaştırılacak.

ajanskamu.com
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Okullarda internet hızlanacak oguz 0 725 08-20-2014, Saat:10:27 PM
Son Yorum: oguz
  2014 2015 MEB Çalışma takvimi Okullar ne zaman açılacak ( 2014 Tatil ne zaman bitecek elif60 0 912 07-23-2014, Saat:05:21 PM
Son Yorum: elif60
  Memura fazla mesai müjdesi Admin 0 893 03-01-2013, Saat:06:59 PM
Son Yorum: AdminKonu Açıklaması

Şu anda Eğitimde Mesai Düzenlemesi! Okullarda Dersler Saat 17:00'de Bitecek dosyasını inceliyorsunuz. Eğitimde Mesai Düzenlemesi! Okullarda Dersler Saat 17:00'de Bitecek dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Eğitimde Mesai Düzenlemesi! Okullarda Dersler Saat 17:00'de Bitecek dokümanı 03-01-2013, Saat:06:59 PM tarihinde sitemize eklenmiştir. Eğitimde Mesai Düzenlemesi! Okullarda Dersler Saat 17:00'de Bitecek dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Eğitimde Mesai Düzenlemesi! Okullarda Dersler Saat 17:00'de Bitecek dokümanı her sene güncellenecektir. Eğitimde Mesai Düzenlemesi! Okullarda Dersler Saat 17:00'de Bitecek indir, Eğitimde Mesai Düzenlemesi! Okullarda Dersler Saat 17:00'de Bitecek yükle, Eğitimde Mesai Düzenlemesi! Okullarda Dersler Saat 17:00'de Bitecek örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi