Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Eğitime Yeni Sorunlar Eklendi.

#1
Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Ekim Ayı Şube Başkanları Toplantısı Ankara'da gerçekleşti. Aylık raporların sunulduğu toplantıya çok sayıda eğitimci katıldı. Toplantıda konuşan ÖĞ-DER Genel Başkanı Hamdi Sürücü, eğitim sistemindeki aksaklıklara dikkat çekti. Çözüm bekleyen daha birçok meselenin olduğunu söyleyen Sürücü, “Geçen bir ay içerisinde Kılık kıyafet yönetmeliğine yapılan olumlu müdahale olarak başını örtmek isteyen öğrencilere getirilen serbestlik gibi bazı güzel gelişmeler olmakla beraber çözüm bekleyen birçok mesele halen yerinde durmaktadır” dedi.

Eğitim Sistemine Yeni Sorunlar Eklendi

Eğitim sistemine her geçen gün yeni sorunların eklendiğine dikkat çeken Sürücü, “TEOG sınav puanıyla orta öğretime öğrenci yerleştirme işlemlerinin getirdiği olumsuzluklar, öğretmen eksikliği meselesi, zorunlu öğretimin getirdiği kalabalık sınıflar, karma eğitim dayatmasının eğitimdeki olumsuzlukları, okulların yakınlarındaki uygunsuz eğlence mekânları, öğrencilerin içki, sigara ve madde kullanımı, adı eğitim içerikli ve aile dizisi olan fakat eğitimle ve aile ile ilgisi olmayan, ahlaksızlığı özendirici TV dizileri v.b. olumsuzluklar ülke sorunlarının bir bölümü olarak mevcudiyetleri devam ettirirken, 1970'li yıllardan tanığımız terör filmlerinin yeniden gösterime konmaya çalışılması gibi yeni sorunlar eklenmiş durumdadır” diyerek eksiklikleri sıraladı.

İdareci Atamaları Sonucu Kavuşturulmalı

Okulların idareci atamalarının da bir an önce sonuca kavuşturulması gerektiğine vurgu yapan Sürücü, “Yılan hikâyesine dönen okulların idareci atamaları hızlı bir şekilde sonuçlandırılıp, emanetçi idareci uygulaması çözüme kavuşturulmalıdır. Okullarda yeterli büro memuru olmadığı için idareciler memurların yapması gereken işleri yapmaktadırlar. Okullara yeterli sayıda memur ataması yapılmalı idareciler okul ve öğrenci yönetimiyle ilgilenmeye zaman bulabilmelidir” dedi.

Kılık Kıyafet Özgürlüğü Tüm Kamu Çalışanlarına Getirilmeli

Kılık kıyafet konusunda öğrencilere getirilen kolaylığın tüm kamu çalışanlarına gerilmesi gerektiğine dikkat çeken Sürücü, “Kılık kıyafet konusunda öğrencilere getirilen kolaylık kamu görevlilerine de getirilmeli başını örtme serbestliği tüm kamu çalışanlarına tanınmalıdır. Darbeci zihniyetlerin ideolojik dayatması olan karma eğitim uygulamasına çözüm üretilmeli bundan vaz geçilmedir. Sigara, içki, uyuşturucu ve madde kullanımı gibi yanlışlara örneklik teşkil eden ve özendiren TV program ve dizileri ile okulların yakınlarında bulunan içkili uygunsuz eğlence merkezlerine mutlaka çözüm bulunmalıdır. Ankara'nın merkezi yerlerinde gittikçe yaygınlaşan masaj salonu adı altındaki fuhuş reklamlarına ve yerlere serpilen kartvizitlere engel olunmak için yeterli çalışmalar yapılmadığını üzülerek görmekteyiz” şeklinde konuştu.

TV Dizileri Gençlere Kötü Örnek Oluyor

Son yıllarda artan özellikle gençlerin kullandığı içki, sigara ve uyuşturucu madde kullanımına değinin Sürücü, “Son yıllarda artan boşanmalar ile parçalanan aileler ve kalitesiz TV dizileri, eğitimin ve gençlerin sorunlarının, içki, sigara ve madde kullanımın artmasına neden olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konularda Milli eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı daha fazla geç kalmadan çözüme dönük çalışmalar yapmalıdır. Çarenin, güzel ahlak, edep ve maneviyat olduğu unutulmamalıdır. Okullardaki temizlik işleri müdürlerin sırtındaki yük olmaktan çıkartılıp yeterli yardımcı eleman çalıştırılabilecek şekilde okullara ödenek ayrılmalıdır” dedi.

Terör Olayları Tehlikeli Boyutlara Ulaştı

Suriye'deki terör olayları bahane edilerek Türkiye'de sahnelenmek istenen olaylarının tehlikeli boyutlara ulaştığını ifade eden Sürücü, “ABD'nin önderliğinde oluşturulmaya çalışılan koalisyon ve Türkiye'nin içine çekilmek istendiği terör bataklığı, Irak'la başlayıp Suriye İle devam eden ve Türkiye ile sonuçlandırılmak istenen Büyük Ortadoğu Projesi adı altında bir Büyük İsrail çalışmasıdır. Irak'ın bölünmesi gerçekleştirildiği gibi Suriye'nin de bölünmesi tamamlandıktan sonra sıranın Türkiye'ye geleceği unutulmamalıdır. Çünkü Büyük İsrail'in kurulabilmesi ve güvenliği bunu gerektirmektedir” dedi.

Öğrenci Yerleştirme Çalışmaları Başarıya Ulaşmadı

TEOG sınav puanıyla ortaöğretime öğrenci yerleştirme çalışmalarının daha bir sonuca ulaşmadığını belirten Sürücü, “TEOG sınav puanıyla ortaöğretime öğrenci yerleştirme çalışmalarının başarısız sonuçları düzeltilmeye çalışılmakta fakat halen başarılı bir sonuca ulaşılabilmiş değil. Öğrenci velileri halen yer değiştirme telaşını yaşamaktadırlar” dedi.

40 bin öğretmen atanmasına rağmen halen öğretmen eksikliği yaşandığını dile getiren Sürücü, “Öğretmen eksikliğinin giderilmesi için kırk bin öğretmen ataması, eksikliği gidermeye yetmemiş, halen öğretmen açığı devam etmektedir. Ücretli öğretmenlerle dersler doldurulmakta ücret ve emek sömürüsü devam etmektedir. Birçok okulda ikili öğretim yapılmaktadır. İkili öğretimle günde 16 saat ders uygulamasından en kısa zamanda vaaz geçilmeli tekli öğretime geçme çalışmaları hızlandırılmalıdır” diye konuştu.

Milli Gazete
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ÖĞRETMENLER EĞİTİME ALINDI Admin 0 995 02-19-2013, Saat:07:09 PM
Son Yorum: AdminKonu Açıklaması

Şu anda Eğitime Yeni Sorunlar Eklendi. dosyasını inceliyorsunuz. Eğitime Yeni Sorunlar Eklendi. dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Eğitime Yeni Sorunlar Eklendi. dokümanı 02-19-2013, Saat:07:09 PM tarihinde sitemize eklenmiştir. Eğitime Yeni Sorunlar Eklendi. dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Eğitime Yeni Sorunlar Eklendi. dokümanı her sene güncellenecektir. Eğitime Yeni Sorunlar Eklendi. indir, Eğitime Yeni Sorunlar Eklendi. yükle, Eğitime Yeni Sorunlar Eklendi. örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi