Facebook

Anket Başlığı: hak veriyor musunuz ?
Anket kapatılmıştır.
evet
100.00%
3 100.00%
hayır
0%
0 0%
Katılımcı sayısı: 3 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İman Sahiplerinin Dikkatine ! (Alttan Alınamayacak Bir Konu...)

#1
Müslüman, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e sövmenin apaçık bir küfür olduğundan şüphe etmez. Her müslüman ona karşı yapılan bu küstahlığa dayanamayıp üzülür ve ağlar.
Ona sövülmesi veya onunla alay edilmesi, lâneti, ayıplanmayı, ebediyyen cehennemde kalmayı, Allah’ın gazabını İslam ve iman dairesinden çıkmayı gerektiren, kuşkusuz ve açık bir küfürdür.
Nasıl olmasın? Allah’ın kitabı bunu şöyle açıklamaktadır:
“De ki: Allah ile, O’nun âyetleriyle ve O’nun Elçisi ile mi alay ediyorsunuz? Hiç özür dilemeyin, siz inandıktan sonra küfr ettiniz” (Tevbe, 9/65-66).
Bu âyet, Tebuk savaşındaki bazı münafıklar hakkında indi. Onlar Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem ve ashabı hakkında şöyle diyorlardı: “Biz, bunlar gibi karınları büyük, dilleri çok yalan söyleyen ve savaşta da çok korkak olan kimseler görmedik”. Bu, alay etmek ve o savaşta müminlerin hızını kesmek içindi. Yüce Allah, Peygamber’le, getirdikleriyle alay edenlerin ve ona sövenlerin kâfirliklerine hükmeden aralarında, Kıyamete kadar okunacak bir Kur’ân âyeti indirdi. Nesâî’nin Sunen’inde, el-Albânî’nin de sahih dediği şöyle bir hadis vardır: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, kendisine söven ve hakaret eden bir kadının öldürülmesini söylemiştir. Bu sadece onun davranışının, Alah’a, Peygamberi’ne sallallahu aleyhi ve sellem ve bütün müminlere göre ağır bir şey olduğu içindi. Allah’ın kemal (mükemmellik) sıfatı vardır. O’nun kitabı kendi sözlerinden meydana gelmiştir. O da Allah’ın kemal sıfatlarındandır. Onun Rasûlü yaratılmışların en mükemmeli, efendisi, peygamberlerin sonuncusu ve âlemlerin Rabbinin dostudur. Kelâmını (Kur’ân’ı) ulaştırmak için Allah onu seçti. Bu da onun yüce Rabbi katındaki mevki ve derecesi sebebiyledir.
Allah, kitabı, elçisi veya dinindeki bir şeyle alay eden kimsenin kâfir ve münafık olduğu açıktır. O, âlemlerin Rabbinin düşmanıdır ve onun güvenilir elçisini inkar etmiş demektir.
Nakledildiğine göre, birçok ilim adamı, Rasûlullah’a sövme veya onu ayıplamadan dolayı kişinin kâfir olacağında ve öldürülmesi gerektiğinde ittifak etmişlerdir.
İmam Ebû Bekr el-Munzir şöyle demiştir: “Âlimlerin çoğu, Peygamber’e sallallahu aleyhi ve sellem sövmenin haddi katldir (öldürülerek cezalandırılmasıdır). demişlerdir. Malik, el-Leys, Ahmed, İshak ve Şafiî bu görüştedir.”
Şüphe yok ki Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e sövmek, onunla alay etmek, onu ayıplamak veya küçümsemek küfürdür, bunu yapanın kanı ve malı helâldir.
Kadı Iyâd şöyle demiştir: “Ümmet, müslümanlardan onu ayıplayanın ve onu sövenin öldürülmesinde ittifak etmiştir”.
Mâlikîlerin imamlarından Muhammed b. Sahnun da şunları söyledi: “Âlimler Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e söven ve onu ayıplayan kâfir olur, bunları yapana Allah azap edecektir demişlerdir. İmamlar onun öldürülmesine hükmetmişlerdir. Ayrıca onun kâfir olduğundan ve ona azap edileceğinden şüphe eden de kafir olur, demişlerdir.
Şeyhu’l-İslam İbn Teymiyye de şöyle demiştir: “Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e söven, Müslüman da olsa, kâfir olur ve itirazsız öldürülür. Bu, dört imam ve başkalarının görüşüdür”.
Bazı ilim adamları, böyle bir kimsenin tövbe etmesi istenmez, utanç verici ve güldürücü bir şekilde resminin yapılması gibi, hakaret ister sözle ister fiille olsun, o kimse öldürülür” demişlerdir.
Hür müslümanın Peygamber’ini sallallahu aleyhi ve sellem koruması gerekir. Böyle bir durumda eli kolu bağlı olarak duramaz. Bu konudaki emir ciddi ve önemlidir.
Ara
Cevapla
Konu Açıklaması

Şu anda İman Sahiplerinin Dikkatine ! (Alttan Alınamayacak Bir Konu...) dosyasını inceliyorsunuz. İman Sahiplerinin Dikkatine ! (Alttan Alınamayacak Bir Konu...) dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. İman Sahiplerinin Dikkatine ! (Alttan Alınamayacak Bir Konu...) dokümanı tarihinde sitemize eklenmiştir. İman Sahiplerinin Dikkatine ! (Alttan Alınamayacak Bir Konu...) dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. İman Sahiplerinin Dikkatine ! (Alttan Alınamayacak Bir Konu...) dokümanı her sene güncellenecektir. İman Sahiplerinin Dikkatine ! (Alttan Alınamayacak Bir Konu...) indir, İman Sahiplerinin Dikkatine ! (Alttan Alınamayacak Bir Konu...) yükle, İman Sahiplerinin Dikkatine ! (Alttan Alınamayacak Bir Konu...) örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi