Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kuvvet ve Hareket

#1
KUVVETÄ°N HAREKETE ETKÄ°LERÄ°   
Sınıfınızda veya evinizin herhangi bir esyanin yer'ni tarif edebilmek icin kapı, pencere veya duvar sabit yüzeylere olan uzaklıgından yararlanılır.Örneğin ;Odadaki sehpa,pencerenin yanında."şeklinde ifade ederiz.

Sabit eşyaların bulunduğu yere,onun konumu denir.Herhangi bir cismin bulunduğu konumdan bir yere geçmesinede cismin yer değiştirmesi denir.bir cismin yer değiştirme esnasında izlemiş olduğu yolda yörüngedir.


Yer değiştiren cisimler hareket eder.Biryüzeyde,hareket eden cismin,yer değiştirme miktarını bulabilmek için koordinatlarını belirlemek gerekir.Şayet cisim uzayda hareket ediyorsa,yer değiştirme miktarını hesaplamak,yüzeydeki hareketinden daha karmaşık olur.Bu nedenle biz bu seviyede cisimlerin hareketlerini bir doğru boyunca yaptığını kabul ederiz.


Doğru üzerinde hareket


Bir doğru boyuca hareket eden cismin yerdeğiştirmesini bulmak için,doğru üzerinde bir nokta alınır.Cismin yer değiştirmesi,bu noktaya olan uzaklık ölçülerek saptanır.
Sabit hızlı hareketlerde cisimlere etkieden kuvvet yoktur.Bir başka deyişle,cisme etki eden kuvvetlerin bileşkesi toplamı sıfırdır.


Şimdide hızlanan ve yavaşlayan hareketleri inceleyelim.
hareket olaylarının nedenleri bilim adamları tarafından yuzyılar boyunca incelenen bir konu olmuştur.İtalyan fizikcisi GALİLİO(1564,1642)zamanına galinceye kadar önemli bir gelişme olmamıştır.


İngiliz bilim adamıSİR ISAAC NEWTONGalilenin gözlem deneylerindende yararlanarak hareket kanunu üç bölümde açıklamıştır.


Newyonun birici Yasası


Newtonnun birici hareket kanunnu şu şekilde ifade edebiliriz;tabiatta bulunan herhangi bir cisim herhangi bir kuvvet etkisi duruyorsa durmasına devam eder.


Hhareket halindeki bir cismin hareketine devam etmesi bizi yanılgıya düşüre bilir.Çünkü böyle bir hareketliyi düşünmek zordur.Buz üzerinde hareket eden bir cismin hareketi bile yavaşlayarak durur.Durmayı sağlayan etki buzun çok az olan sürtünme kuvvetidir.


Bir cismin üzerine etki eden kuvvetlerin bileşkesi sıfır ise cisimdengededirdenir.


Newtonun birinci kanunun eylemsizlikdenir.


Newtonun ikinci hareket kanunu

Bu kanun cisme bir kuvvet etki ettiğinde cismin hareketini ve bunağlı olarak kazndığı ivme ile kuvvet arasındaki bağlantıyı inceler.

Bir F kuvveti farklı iki cisme ayrı ayrı etkidiğinde farklı ivmeler kazanır.Cisimlerin kütleleri ile ivmelerin çarpımı cisimlere etki edn kuvvete eşitir.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kuvvet ve özellikleri sahinsoft 0 997 02-25-2013, Saat:12:48 AM
Son Yorum: sahinsoft
  Sürat , Kuvvet , Ağırlık Konuları sahinsoft 0 1,185 02-25-2013, Saat:12:47 AM
Son Yorum: sahinsoft
  Kuvvet ve özellikleri sahinsoft 0 1,082 02-25-2013, Saat:12:46 AM
Son Yorum: sahinsoft
  Kuvvet tanımı ? Kuvvet hakkında bilgi sahinsoft 0 1,213 02-25-2013, Saat:12:43 AM
Son Yorum: sahinsoft
  dengelenmşi ve dengelenmemiş kuvvet sahinsoft 0 1,142 02-24-2013, Saat:11:54 PM
Son Yorum: sahinsoft
  kuvvet ve hareket sahinsoft 0 927 02-24-2013, Saat:11:54 PM
Son Yorum: sahinsoft
  Sürat nedir? Kuvvet ve ağırlık arasındaki fark sahinsoft 0 1,072 02-24-2013, Saat:11:28 PM
Son Yorum: sahinsoftKonu Açıklaması

Şu anda Kuvvet ve Hareket dosyasını inceliyorsunuz. Kuvvet ve Hareket dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Kuvvet ve Hareket dokümanı 02-24-2013, Saat:11:28 PM tarihinde sitemize eklenmiştir. Kuvvet ve Hareket dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Kuvvet ve Hareket dokümanı her sene güncellenecektir. Kuvvet ve Hareket indir, Kuvvet ve Hareket yükle, Kuvvet ve Hareket örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi