Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Mezopotamya Medeniyetleri

#1
"Mezopotamya“ Yunancada "iki nehir arası"demektir. Toros Dağları'ndan Basra Körfezi'ne kadar uzanan, Dicle ve Fırat nehirleri arasında yer alan bölgeye Mezopotamya denir. Güneydoğu Toroslar'dan Bağdat’a kadar olan bölgeye "Yukarı Mezopotamya", Bağdat'tan Basra Körfezi'ne kadar olan bölgeye de "Aşağı Mezopotamya" denir.
Mezopotamya medeniyetleri bölgede taş olmadığı için evlerini ve tapınaklarını kerpiçle yapmışlardır. Bu yüzden eserleri günümüze ulaşamamıştır.
Mezopotamya'da kurulan medeniyetler şunlardır:
Sümerler, Akadlılar, Babiller, Asurlular, Elamlılar.

SÜMERLER:
Asya kökenlidirler. Başlangıçta köy ve kasaba halinde yaşamışlar, sonradan şehir devletleri (site) kurmuşlardır. En önemli şehir devletleri; Ur, Uruk, kiş, Lagaş, Eridu ve Umrna'dır.
Rahiplerin devleti soyması üzerine halk ayaklanmış ve Lagaş Kralı Urgakina hakimiyeti eline geçirmiştir. Sümerler, Akad Kralı Sargon tarafından yıkılmıştır. Sümer krallarına Ensi ve Patesi demiştir, krallar rahip-kraldır. Krallar ülkeyi Tanrı adına yönetirlerdi. Hür insanlardan oluşan Aksakallar denen meclis bulunurdu. Yaratılış, Tufan ve Gıigamış Destanları Sümerler'e aittir. Tarihte ilk olarak yazıyı (çivi yazısı) bütanlar Sümerler'dir.
Tarihteki ilk hukuk devleti Sümerler'dir. Urgakina Kanunları tarihteki ilk yazılı kanunlardır. Kanunların cezalandırma yöntemi "bedel" ve "fidye" sistemine dayalıydı. Ay Yılı esaslı takvimi ilk kullananlar Sümerler'dir.
Güneş saatini ilk kez kullananlar Sümerler'dir.
Ay ve güneş tutulmalarını hesaplamışlardır.
Sümerler çok tanrılı inanca sahiptirler.
En büyük tanrıları Enlil ve Enki'dir.
Ahiret inançları vardı, ancak Sami kavimleri bu inancı ortadan kaldırmaya başlamıştır.
İbadetlerini yerine getirmek için "Ziggurat" denen tapınaklar yapmışlardır.
Zigguratlar aynı zamanda rasathane ve soğuk hava deposu olarak da kullanılmıştır.
Sümerler sütun, kubbe ve kemeri bulmuşlardır.

* Devamı ekteki dosyada mevcuttur.
* Faydalı olması dileği ile...
dowloand mezapotamya.rar link
(Dosya Boyutu: 901.25 KB / İndirme Sayısı: 114)

Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
yeni 6.sınıf Sosyal bilgiler Mezopotamya uygarlıkları özet Admin 0 1,144 12-05-2014, Saat:01:37 AM
Son Yorum: AdminKonu Açıklaması

Şu anda Mezopotamya Medeniyetleri dosyasını inceliyorsunuz. Mezopotamya Medeniyetleri dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Mezopotamya Medeniyetleri dokümanı 12-05-2014, Saat:01:37 AM tarihinde sitemize eklenmiştir. Mezopotamya Medeniyetleri dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Mezopotamya Medeniyetleri dokümanı her sene güncellenecektir. Mezopotamya Medeniyetleri indir, Mezopotamya Medeniyetleri yükle, Mezopotamya Medeniyetleri örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi