Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

mikroskobik canlılarda bilmedikleriniz

#1
mikroskabik canlılar (soru sorabilirsiniz)
Oksijen üretmesinden, birçok canlının temel besini olmasına, hatta insanlık için çok önemli bir enerji kaynağı olan petrolün oluşum sebebi olmasına kadar pek çok hayati fonksiyonu bulunan diatomlar, Allah ' ın, canlılık için olmazsa olmaz derecede öneme sahip olarak yarattığı mikroskobik canlılardandır. 

Diatomlar mikroskobik bitkisel alglerdir. En büyükleri 1 milimetre çapında olan bu minik canlılardan 1 cm3 deniz suyunda, yaklaşık 10 bin tane bulunur. Okyanuslardaki canlı organizmaların %90 ' ını oluşturmalarına rağmen diatomların tümü suda yaşamaz. Bazıları toprak üstünde, yosunlara tutunarak ağaçlarda ve hatta yeteri kadar nem olduğunda tuğla duvarlarda bile yaşayabilir. Bu canlılar için ışık, su, karbondioksit ve gerekli besinlerin olduğu her yer üremek için uygundur. 

Yeryüzündeki hemen hemen tüm canlılar, hayatlarını bir anlamda diatomlara borçludurlar. Çünkü yaptıkları fotosentez sayesinde soluduğumuz oksijenin bir kısmını diatomlar üretir. Bu mucizevi mikroskobik canlılar oldukça detaylı bir mekanizmaya sahiptir. Üzerlerinde çok sayıda gözenek vardır. Bu gözenekler besinlerin içeriye girip gaz değişimi yapmalarına olanak sağlar. Diatomlar oksijen üreten mikro fabrikalar gibi çalışır. Trilyonlarca diatom, bu gaz değişimi sonunda kendi ihtiyaçlarının çok üzerinde oksijen üreterek atmosferdeki oksijen oranına son derece önemli bir katkıda bulunmuş olur.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Canlılarda Üreme ve Gelişme sahinsoft 0 1,231 02-24-2013, Saat:09:39 PM
Son Yorum: sahinsoftKonu Açıklaması

Şu anda mikroskobik canlılarda bilmedikleriniz dosyasını inceliyorsunuz. mikroskobik canlılarda bilmedikleriniz dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. mikroskobik canlılarda bilmedikleriniz dokümanı 02-24-2013, Saat:09:39 PM tarihinde sitemize eklenmiştir. mikroskobik canlılarda bilmedikleriniz dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. mikroskobik canlılarda bilmedikleriniz dokümanı her sene güncellenecektir. mikroskobik canlılarda bilmedikleriniz indir, mikroskobik canlılarda bilmedikleriniz yükle, mikroskobik canlılarda bilmedikleriniz örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi