Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Nabi Avcı, ihtiyaç duyulan branşları açıkladı

#1
sgB1W.jpg
Milli Eğitim Bakanı Avcı, Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi'ni kasım ayının sonunda kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AA Editör Masası'nda öğretmen atamaları ve Fatih Projesine ilişkin konulara açıklık getirdi.

''Hangi branşlarda öğretmene ihtiyaç var'' sorusu üzerine, din kültürü ve ahlak bilgisi ile rehberlik branşlarında ciddi açık bulunduğunu, bunun dışında matematik ve İngilizce branşlarında öğretmene ihtiyaç olduğunu söyledi. Avcı, yeni açılan imam hatip ortaokulları nedeniyle din kültürü ve ahlak bilgisi alanında öğretmenlere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Avcı, Şubat ayında bir öğretmen ataması yapılmayacağını söyledi.

Alan değişikliği için hizmet içi modül
Öğretmenlerin alan değişikliğine ilişkin soru üzerine Bakan Avcı, alan değişikliğiyle ilgili mahkeme kararından kaynaklanan sorunlar olduğunu, sınıf öğretmenlerinin farklı gerekçelerle alan değiştirerek tayin edildiğini hatırlattı.

Avcı, ''Fakat mahkeme buna esas teşkil eden Talim ve Terbiye mütalasını yeterli bulmamış ve demiş ki: 'Bu konuda karar almış olmanız gerekir.' Biz de bu durumda olan arkadaşlarımızı, uygulamada gördük ki alan değiştirirken aldıkları ek hizmet için eğitim yeterli değil birçoğu mutsuz. Alan değiştirmiş ama geçtiği alanın becerilerine yeterince sahip değil. Dolayısıyla alanlarında devam etmek isteyenler için ilave bir hizmet içi modülü de geliştirdik. Alan değiştiren öğretmenlerimizle ilgili sorun büyük ölçüde çözülmüş olacak'' diye konuştu.

Strateji belgesi Kasımda
Öğretmenleri yakından ilgilendiren Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi'ni kamuoyuyla ne zaman paylaşılacağının sorulması üzerine Bakan Avcı, bunu ve Öğretmen Yeterlilikleri Belgesi'ni kasım ayının sonu gibi paylaşacaklarını açıkladı.

Strateji belgesi üzerinde 2 yıldır çalışıldığını hatırlatan Avcı, belgenin öğretmenlerin nasıl yetişeceğini, hangi standartlarda, hangi alanda ne tür yeterlilikler aranacağını içerdiğini belirtti. Bunun başka projelerle de desteklenen modelleme çalışması olduğunu ifade eden Avcı, şunları kaydetti:

''Kamuoyunun şunu bilmesinde yarar var. Şöyle bir algı var, o yanlış, 'Milli Eğitim Bakanlığının belli alanlarda ihtiyacı var ama bir türlü kadro tahsil edilip bu öğretmenler alınmıyor.' Bizim yaptığımız hesaplamalar gösteriyor ki bütün branşlarda tüm okullarımızı ideal düzeye getirdiğimiz zaman ihtiyaç duyacağımız öğretmen toplam 125 bin kişi civarında. Oysa sadece bugün, bir şekilde şu veya bu branşta, kendini öğretmen adayı olarak gören 250 binin üzerinde gencimiz var. Şu anda eğitim fakültelerinde, fen fakültelerinde ileride belki öğretmen olurum diye okuyan öğrencilerimizi de kattığımız zaman bu sayı çok yükseliyor.''

Öğretmen istihdamı projeksiyonu çalışmasının, 20-30 yıl önce başlamış olması gerektiğini ifade eden Avcı, ''Kendilerini öğretmen olmaya hazırlayan gençlerimizin büyük bir bölümünü istesek de istihdam edebilecek durumda değiliz'' dedi.

"Eğitim materyalleri yeniden tasarlanıyor"
Bakan Avcı, ''Fatih Projesi şu anda hangi aşamada? Bu sene hangi sınıflara, kaç öğrenciye bilgisayar dağıtıldı'' sorusu üzerine projenin çok iddialı, eğitim teknolojileri projesi olduğunu ifade etti.

Avcı, ''Maalesef kamuoyunda sadece tablet bilgisayar dağıtma kampanyası olarak algılanıyor. Oysa sadece öğrencilerin ve öğretmenlerin tablet bilgisayarlarla buluşması değil aynı zamanda ders içeriklerinin de bu kullanılacak yeni eğitim materyallerine uygun yeniden tasarlanması projesi'' diye konuştu.

Öğrenci ve öğretmenlere bugüne kadar 62 bin 800 tablet bilgisayar dağıtıldığını bildiren Avcı, 81 ilde uzaktan eğitim merkezlerinin kurulduğunu, bunların sayısının ise 110 olduğunu söyledi.

Avcı, ''Son geldiğimiz aşama, bugüne kadar ihalesi yapılan okullarımızın haricinde kalan 13 bin okulumuzun da altyapı ihalesinde sözleşme aşamasına gelindi. 2013-2014 eğitim öğretim yılı için mevcut altyapısı kurulan 3 bin 362 okuldaki 9. sınıf öğrencilerine tablet bilgisayar dağıtım hazırlıklarımız devam ediyor'' diye konuştu.

Tablet bilgisayar ihalesinin ''raftan mal alır gibi alınan bir süreç'' olmasını istemediklerini belirten Avcı, bunun büyük bir bölümünün Türkiye'de imal edilmesini arzuladıklarını vurguladı.


MemurlarNet
Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni
Dağı tanıyan, nasıl tanımaz uçurumu? Madem ki yükseliş var, iniş olmaz olur mu?
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Heart En çok ihtiyaç duyulan branş listesi Admin 0 960 12-09-2013, Saat:12:07 AM
Son Yorum: Admin
  M.E.B. Öğretmen Açığı Sayısını 121 Bin 763 Olarak Açıkladı oguz 0 730 10-29-2013, Saat:04:15 PM
Son Yorum: oguz
  Nabi Avcı, öğretmenlere dair açıklama yaptı! Admin 0 879 10-19-2013, Saat:08:21 PM
Son Yorum: Admin
  BAKAN AVCI KOPYACI İLLERİ AÇIKLADI Admin 0 860 09-30-2013, Saat:05:08 PM
Son Yorum: Admin
  Nabi Avcı yeni eğitim sisteminin ayrıntılarını açıkladı Admin 0 786 09-30-2013, Saat:04:57 PM
Son Yorum: Admin
  Avcı: Resmi eğitim kurumlarına 128 bin öğretmen lazım Admin 0 987 04-16-2013, Saat:10:21 PM
Son Yorum: Admin
  NABİ AVCI'DAN 'ATAMA' AÇIKLAMASI Admin 0 1,260 02-19-2013, Saat:07:18 PM
Son Yorum: AdminKonu Açıklaması

Şu anda Nabi Avcı, ihtiyaç duyulan branşları açıkladı dosyasını inceliyorsunuz. Nabi Avcı, ihtiyaç duyulan branşları açıkladı dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Nabi Avcı, ihtiyaç duyulan branşları açıkladı dokümanı 02-19-2013, Saat:07:18 PM tarihinde sitemize eklenmiştir. Nabi Avcı, ihtiyaç duyulan branşları açıkladı dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Nabi Avcı, ihtiyaç duyulan branşları açıkladı dokümanı her sene güncellenecektir. Nabi Avcı, ihtiyaç duyulan branşları açıkladı indir, Nabi Avcı, ihtiyaç duyulan branşları açıkladı yükle, Nabi Avcı, ihtiyaç duyulan branşları açıkladı örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi