Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın!

#1
TqdlH.jpg

Geleceğimizin temellerini atan, hepimizin hayatında önemli yeri olan öğretmenlerimizin bazı hastalıklarla boğuşmak zorunda kaldığını ve bu hastalıkların öğretmen hastalığı olarak anıldığını biliyor muydunuz?

Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın!

Öğretmenlerde daha fazla görülen ve ses kısıklığı ile ortaya çıkan hastalıkları Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cem Erdurak ile konuştuk.

Özellikle yoğun iş temposu içinde sesini sürekli kullanmak zorunda olan öğretmenlerde, farenjit, larenjit, ses teli nodülleri, ses teli polipleri ve kistleri, alerji, reflü en sık karşılaşılan ve tedavisinde geç kalındığı takdirde kronikleşen önemli hastalıklar olduğunu belirten Op. Dr. Erdurak; ?Sesini uzun süre tempolu ve yüksek tonda kullanan öğretmenlerde, ses tellerinde birtakım olumsuz değişiklikler görülür. Bu temponun içerisine fast food ile beslenme, sık sık çay ve kahve tüketimi, alerjik tahta kalemlerinin etkisi ve sigara kullanımı da eklendiği takdirde ses tellerinde olumsuz değişiklikler hızla ilerleyerek, ses tellerinin yapısını bozar ve kronikleşen ses teli hastalıklarına yol açar.? diye konuştu?

Öğretmenseniz Bu Önerileri Dikkate Alın!

* Özellikle ders anlatırken sesinizin kullanımını ders süresi ile orantılı ayarlayın. Sesinizi tempolu ve heyecanlı değil; daha düşük tonda ve yormadan kullanın.

* Ders anlatırken oda sıcaklığında su içerek boğazınızı ıslak tutun. Bu önemli oranda koruyucudur.

* Ders aralarında ılık bitki çayı ya da ıhlamur tüketin.

* Reflüye neden olacak çikolata, kuruyemiş ve asitli içeceklerden uzak durun.

* Sigara kullanmayın.

* Uzun süredir var olan ve giderek artan bir ses kısıklığınız varsa mutlaka kulak burun boğaz hastalıkları hekimine başvurun.

Alıntı:ogretmendiyari
Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni
Dağı tanıyan, nasıl tanımaz uçurumu? Madem ki yükseliş var, iniş olmaz olur mu?
Cevapla
Konu Açıklaması

Şu anda Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! dosyasını inceliyorsunuz. Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! dokümanı tarihinde sitemize eklenmiştir. Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! dokümanı her sene güncellenecektir. Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! indir, Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! yükle, Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi