Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Öğretmenler nasıl boş gün talebinde bulunur?

#1
Öğretmenler haftanın mevcut tüm ders saatlerini doldurmuyorsa boş gün talebinde bulunabilir. Eğer okulda başka öğretmenlerin idareler tarafından günleri boşaltılıyor da başka bir öğretmenin ki boşaltılmıyorsa bunun eşitlik ilkesine de aykırı olduğunu belirterek resmi başvurusuna geçmelidir.

Özellikle birçok öğretmenden gelen şikayetler, ders saatleri az olmasına karşın derslerinin tüm haftaya dağıtıldığı yönünde oluyor. Öğretmenlere ders saatleri ile doğru orantılı olacak şekilde ders programlarının hazırlandığı ve boş günleri oluşturulmasına rağmen kendilerine özellikle tüm haftaya derslerini yayıldığı yönünde öğretmenler zaman zaman mağdur edilmekte.

Hatta birçok idareci istediğimiz gibi ders programını hazırlarız diye öğretmenlere karşı tavır takınmakta, etiksiz davranarak çifte standart uygulamalar yapmakta. Ast-üst ilişkisinde memurlar arasında ayrımcı hareketler hukuken de artık mobbing'in bile temeli sayılıyor. Okul yöneticilerinin idari tasarrufunu tüm ast çalışma arkadaşları için adil kullanmak zorundadır.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 20. Madde 1. Fıkrasında “Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları müdürleri; kendi okul ve kurumlarında görevli öğretmenlere alanlarındaki dersler ile ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlardaki dersleri dengeli olarak dağıttıktan sonra, aylık karşılığı ders saatini dolduramayanlar ile dağıtılamayan alan derslerini en geç 15 gün içinde millî eğitim müdürlüğüne, (büyükşehir belediyesinde bulunan merkezlerde il millî eğitim müdürlüğüne) yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür.” İfadesinden de görüleceği üzere derslerin dağıtımında öğretmenlerin alanlarındaki ve girebileceği diğer alanlardaki dersler dengeli olarak dağıtılması gözetilmektedir.

Yani her okul müdürü okuldaki öğretmenlere dersleri dağıtırken dengeli dağıtmakla yükümlüdür. Öncelikle her öğretmenin kendi alanında gireceği dersleri daha sonra da öğretmenin girebileceği diğer alan derslerini dağıtması gerekiyor. Bu dersleri dengeli dağıtırken müdürün düşüncesi aylık karşılığı okutması gereken ders saatlerini dolduracak şekilde planlamaları gerekir ve varsa zorunlu gireceği ekdersleri de gözetip planını yapması gerekir ve bu plan yine dengeli ve eşitlik ilkesine göre yapılması gerekir.

Sorun okul müdürüyle iletişim dahilinde çözülmezse, resmi dilekçe ile bir örneği saklanarak okul müdürüne başvurulmalı ve çözüm süreci özlük hakları tam bilerek işletilmelidir.

kamu ajans
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni Atanan Öğretmenlerin Alacağı Ödemeler Nasıl? oguz 0 3,119 09-21-2014, Saat:10:49 AM
Son Yorum: oguz
  2014 Öğretmen Atamaları Nasıl Olacak 2014 Öğretmen Atamalarında Son Durum edepnur 0 819 08-20-2014, Saat:02:13 PM
Son Yorum: edepnur
Information Ağustos Atamasındaki Branş Dağılımları Nasıl Olur Admin 0 1,474 05-20-2013, Saat:09:39 PM
Son Yorum: Admin
  İlk atama yapılmayacaksa, öğretmen açığı nasıl doldurulacak? Admin 0 1,257 02-21-2013, Saat:12:34 AM
Son Yorum: AdminKonu Açıklaması

Şu anda Öğretmenler nasıl boş gün talebinde bulunur? dosyasını inceliyorsunuz. Öğretmenler nasıl boş gün talebinde bulunur? dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Öğretmenler nasıl boş gün talebinde bulunur? dokümanı 02-21-2013, Saat:12:34 AM tarihinde sitemize eklenmiştir. Öğretmenler nasıl boş gün talebinde bulunur? dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Öğretmenler nasıl boş gün talebinde bulunur? dokümanı her sene güncellenecektir. Öğretmenler nasıl boş gün talebinde bulunur? indir, Öğretmenler nasıl boş gün talebinde bulunur? yükle, Öğretmenler nasıl boş gün talebinde bulunur? örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi