Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Organallerin çeşitleri

#1
Organel:Organel hücre içerisinde bulunan kendi içinde özelleşmiş yapılardır.                                                                                                                                                                   
                                                                                                                                                        Mitokondri: Hücreye enerji üretir hayvan ve bitki hücresinde bulunur
                                                                                                                                                                Koful:3 çeşit koful vardır: besin kofulu, sindirim kofulu ve boşaltım kofulu (kontraktil (vurgan) koful).Besin kofulları sindirim,kontraktil kofulları ise su balansını sağlamada rol alırlar.3 çeşit koful vardır: besin kofulu, sindirim kofulu ve boşaltım kofulu (kontraktil (vurgan) koful).Besin kofulları sindirim,kontraktil kofulları ise su balansını sağlamada rol alırlar hayvan ve bitki hücresinde bulunur.

Endoplazmik retikulum:Hücre zarı ve çekidek arasındaki ince kanallardır.Hayvan ve bitki hücresinde bulunur.

Golgi Aygıtı:Golgi aygıtının görevi salgı salgılamakdır. Hayvan ve bitki hücresinde bulunur

Kloraplast:Fotosentezin gerçekleştiği kısımdır.Bitki hücresinde bulunur.

Lizozom:Hücre içi sindirim yapa patlarsalar  hücre parçalanır.Hayvan ve bitki hücresinde bulunur.

Kromoplast:Çiçeğe kırmızı turuncu ve kırmızı renkte renk verir.bitki hücresinde bulunur.

Lökoplast:Çiçeğe renk vermez besin depolar.bitki hücresinde bulunur.

RibozomTonguerotein sentezinde görevlidir.Hayvan ve bitki hücresinde bulunur.

Sentrozom:Hayvan hücrelerinde ve ilkel yapılı bitki hücrelerinde çekirdeğe yakın bir yerde bulunan organeldir.Birbirine dik iki silindirik cisme sahiptir.Bunlara, sentriol denir.Sentrioller hücre bölünmeye hazırlandığı dönemde bölünerek her biri bir kutba gider ve aralarında iğ iplikleri oluşur.İğ iplikleri bölünme sırasında kromozomların ayrılması ve kutuplara taşınmasında görevlidir.

Endozom:Endozom bir hücre organelidir. Hücre zarından türeyen birçok endositotik taşıyıcılar endozoma taşınır ve onunla birleşir. Bazı endositoza uğrayan maddeler ise lizozoma gitmeden endozoma uğrarlar. Endozomlar, endositoza uğrayan maddeleri lizozoma gitmeden depolamakla görevlidir. Bu durum bazı maddelerin hücre zarına geri dönmesine olanak sağlar.

Not:endositotik:Endositoz, hücre zarından difüzyonla veya aktif taşımayla geçemeyecek büyüklükteki moleküllerin hücre içine alınış yöntemidir. Madde hücreye alınırken aktif taşımada olduğu gibi enerji harcanır. İki çeşit endositozdan bahsetmek mümkündür:

Fagositoz: Katı moleküllerin alınması.Bu olay sırasında alıncak molekül hücre zarına temas ettiğinde ilk olarak yalancı ayaklarla (pseudopodia) etrafı sarılır.
Pinositoz: Sıvı veya sıvıda çözülmüş moleküllerin alınması. Sıvı maddeler yalancı ayaklarla sarılamadığı için bu yöntemle hücre içine alınmaz. Bunun yerine hücre zarında minik cepler oluşturularak alınır. Hormonların hücre içine alınmasında da bu yöntem büyük ölçüde kullanılır.
Bitki hücrelerinde çeperin hareketi engellemesi sonucu endositoz yapılamaz.
Ara
Cevapla
Konu Açıklaması

Şu anda Organallerin çeşitleri dosyasını inceliyorsunuz. Organallerin çeşitleri dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Organallerin çeşitleri dokümanı tarihinde sitemize eklenmiştir. Organallerin çeşitleri dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Organallerin çeşitleri dokümanı her sene güncellenecektir. Organallerin çeşitleri indir, Organallerin çeşitleri yükle, Organallerin çeşitleri örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi