Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ŞEHRULLAHİ'L MUHARREM

#1
Takvimler Muharrem’i gösteriyor. Ve günlerden Aşure… Sokağın başından süzülen aşure kokuları, soğuyan havaya karışarak içimizi ısıtıyor adeta…

Aşura, Arapça onuncu manasına gelmektedir. Yani Muharrem’in 10. günü. Şehrullahi’l Muharrem yani “Allah’ın ayı” manasında olan bu ay, bir çok kutsal hadiseyi ihtiva eder. Bu nedenledir ki Fahri Kainat Efendimiz (sas): “Nafile oruç tıtacaksan, Muharrem ayında tut! Çünkü o, Allahu Teala’nın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, o günde Allahu Teala geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün, tevbe edenlerin günahlarını affeder.” (1) buyurmuştur.

Buhari’nin tahric ettiği Hz. Aişe ve Abdullah ibn Ömer rivayetlerinin icmalinden çıkardığımıza göre, cahiliyye dönemi Arapları âşûrâyı kutlarlardı. Bu onlara Hz. İbrahim’den kalan bir gelenekti. Yine cahiliyye Arapları bu günü oruçlu geçirirlerdi. Peygamberlik geldikten sonra Hz. Peygamber de bu orucu tutmayı sürdürdü.

İkinci görüşe göre âşûrâ, Yahudilerin kutladığı bir bayramdı. Zira onlar Firavun’un zulmünden âşûrâ günü kurtulmuştular. Hz. Peygamber hicretin ardından onların bu günü oruçlu geçirdiklerini görünce, sebebini öğrendi ve “Biz Musa’ya sizden daha evlayız” (2) dedi. Kendisi oruç tuttu ve Müslümanların da oruç tutmalarını tavsiye etti. Hatta bunun için münadiler çıkarttığı rivayeti vardır.

Her ne güzellik varsa, âşûrâ kazanının içine atılıp karıştırılmıştır. Tıpkı âşûrâ tatlısı gibi, kolektif bilinç de aklına gelen her kurtuluşu muhayyilesinde kurduğu bu kazana atıp karıştırmış, pişirmiş ve gelecek nesillere servis yapmıştır.

Âşûrânın İbrahimî bir gelenek olduğunu hatırlayacak olursak, Efendimizin bu orucu tutmaktan maksadını, onu inşa ve terbiye eden Kur’an’ın ilkeleri arasında aramalıyız. En’am 90. ayet tam 18 peygamber adı saydıktan sonra şöyle biter: “İşte bütün bu peygamberler Allah’ın rehberliğine tabidirler; şu halde sen de onların izini takip et!”

İşte bu! Allah, âlemlere rahmet Elçi’sini kendisinden öncekilerin yolunu izlemeye çağırıyor. O da Allah’ın bu çağrısına her vesile ve fırsatta uyuyor. Hepsi bu. Bizim için bu maksat, üzerinde ihtilaf edilen normatif yaklaşımların tümünden de daha açıklayıcı ve akleden kalbe daha yatkın değil midir? Efendimiz, âdeti olduğu veçhile âşûrâ orucunda da Yahudilerden ve cahiliyye insanından farklı bir kimlik oluşturmak için tek gün oruç tutmuyor. Muharrem’in 9 ve 11. günlerini veya bunlardan birini 10. günle birleştirerek üç (veya iki) günü birlikte oruçlu geçiriyor.

Ancak, âşûrâ kazanının içinde tatlı olsa da, tarihimizde aynı gün olan öyle bir olay var ki, tevhid ve adalet ehli Müslümanlar için dünyanın tüm acılarına bedel: Kerbela faciası. Zira o gün yeryüzünün yüzünü karartan bir zulüm işlendi. Cennet gençlerinin efendisi Hz. Hüseyin ve 72 yakını hunharca şehit edildi. Öyle diyordu Hz. Hüseyin: “Şu Dicle’nin suyunu kurtlar dahi içerken, Rasulullah’ın evladını susuzluktan öldürmeniz reva mıdır?”

Hüseyin “akide” için, Yezid “kabile” için savaşmıştı. Rasulullah’ın kendisine “Anam babam sana feda olsun” dediği iki kişiden biri olan Saad b. Ebi Vakkas’ın oğlu ve Yezid’in Hz. Hüseyin’in üzerine saldığı ordunun komutanı Ömer b. Saad “ganime(t)” için savaştı. Bu ganimetçi adam, öldürmeye geldiği Hüseyin namaza durunca ona cemaat olarak uymakta bir beis görmüyordu. Hz. Hüseyin’e de utanmadan şöyle diyordu: “Ey Hüseyin, kalbimiz seninle ama kılıçlarımız Yezit’le”. Şöyle etrafınıza bakın: Kalbi Hüseyin ile olduğu halde kılıcı Yezid’le olan ne kadar bedhah göreceksiniz. (*)

Rasulu Ekrem (asm) bir gün öğleye doğru buyurdu ki: “Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşûra günüdür.” (3) Bu günün fazîletleri cümlesinden olarak Cenâb-ı Hakk’ın;

-Âdem -aleyhisselâm-’ın tevbesini bu günde kabûl ettiği ve O’nu bu günde “Safiyyullâh” kıldığı,
-İdrîs -aleyhisselâm-’ı yüce bir mekâna bu günde ref ettiği,
-Hazret-i Nûh’u gemiden bu günde çıkardığı,
-Hazret-i İbrâhîm’i ateşten bu günde kurtardığı,
-Tevrât’ı Mûsâ -aleyhisselâm-’a bu günde indirdiği,
-Hazret-i Yûsuf’u zindandan bu günde kurtardığı,
-Hazret-i Yâkûb’a gözlerini bu günde iâde buyurduğu,
-Hazret-i Eyyûb’u bu günde şifâya kavuşturduğu,
-Hazret-i Yûnus’u balığın karnından bu günde kurtardığı,
-Benî İsrâîl için Kızıldeniz’i yararak onları bu günde selâmete ulaştırdığı,
-Dâvûd -aleyhisselâm-’ı bu günde mağfiret ettiği,
-Hazret-i Süleymân’a bu günde mülk ve saltanat verdiği,
Ve Hazret-i Muhammed Mustafâ -aleyhissalâtü vesselâm-’ı geçmiş ve gelecek günahlarından bu günde mağfiret buyurduğu rivâyet olunur.

Velhasılı kelam;
Aşure, kardeşlik…
Aşure, birlik…
Aşure, necat…

Aşure gününüz mübarek olsun…

(1) Tirmizi
(2) Buhari
(3) Buhari, Müslim, Ebu Davud
(*) Mustafa İslamoğlu
dowloand Resimler
   
Ara
Cevapla
#2
Allah razı olsun. Aşure günü hakkında güzel ve orijinal bir yazı olmuş. Ben de bazı bilgiler eklemek isterim. Aşureyi genelde tatlı olarak yeriz ve tatlı niyetine yaparız; fakat bazı şehirlerimizde ya da bir kısım yerlerde adetlerine göre tuzlusu yapılır. Tuzlu aşure olarak yaparlar ki bunu çorba kabilinden kabul ettiklerini biliyoruz. Aşureye tuz katarak, bunu yemek gibi görmüşlerdir.
Cevapla
#3
Ecmain olsun inşaAllah... Sağolun esas gaye tebliğ.. Biz de o uğurda bir hadim olduğumuzu acizane göstermeye çalıştık. Bu güzel ve bi o kadar da enteresan bilgi için ayrıca teşekkür ederim.
Ara
Cevapla
Konu Açıklaması

Şu anda ŞEHRULLAHİ'L MUHARREM dosyasını inceliyorsunuz. ŞEHRULLAHİ'L MUHARREM dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. ŞEHRULLAHİ'L MUHARREM dokümanı tarihinde sitemize eklenmiştir. ŞEHRULLAHİ'L MUHARREM dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. ŞEHRULLAHİ'L MUHARREM dokümanı her sene güncellenecektir. ŞEHRULLAHİ'L MUHARREM indir, ŞEHRULLAHİ'L MUHARREM yükle, ŞEHRULLAHİ'L MUHARREM örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi