Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

VOLTA PİLİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİNİN İNCELENMESİ

#1
  VOLTA  PÄ°LÄ°NÄ°N ÇALIŞMA PRENSÄ°BÄ°NÄ°N Ä°NCELENMESÄ°
DENEYİN AMACI: Volta pilinin yapısını ve özelliklerini incelemek.

HAZIRLIK SORULARI:
1-Volta pilinin içerisindeki kimyasal dönüşüm nasıl olmaktadır? Araştırınız.
2-Günümüzde volta pili yerine kuru pillerin kullanımının tercih edilmesinin nedenlerini araştırınız.

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER:
1.üç ayak veya döküm ayak (2 adet)  5.çinko elektrot  9.bağlama parçası
2.statif çubuk  6.hertz ayağı  10.voltmetre
3.bakır elektrot  7.beherglas  11.anahtar
4.bağlantı kablosu  8.sülfirik asit  12.ampul ve duy
DENEY DÜZENEĞİ:
aşağıda verilmiştir..

DENEYİN YAPILIŞI:
1-Beherglas içine 200 ml su koyunuz. Üzerine bir miktar sülfirik asit dökünüz.
2-Bakır ve çinko elektrotları şekilde görüldüğü gibi çözeltiye daldırınız.(Gerekirse iki döküm ayak arasına Statif çubuk geçirerek, hertz ayaklarına elektrotlar tutturulabilir.)
3-Voltmetrenin  ( + ) ucuna bakır, ( - )ucuna çinko elektrotları bağlıyarak pilin E.M.K. ‘sını ölçünüz.

DENEYÄ°N SONUCU:
Voltmetre göstergesinin hareket etmesi devreden bir akım geçtiğini gösterir. Volta pilinde voltmetrenin gösterdiği değer 1,1 volttur.

TEORÄ°K BÄ°LGÄ°:
Bir iletken çözelti içine iki farklı iletken çubuk batırılarak bir pil meydana getirilir. İletken çözeltiye elektrolit, iletken çubuklara da elektrot denir. Çubuklar pilin kutuplarıdır.
            Ä°lk defa Ä°talyan fizikçisi Alessandro Count VOLTA bu düzeneği kurup ilk elektrik üretecini yaptığı için bu pile “volta pili” denir.
            Sulandırılmış sülfirik asit çözeltisi içine batırılarak basit bir volta pili yapılabilir. Çinko atomları çözelti içinde çözünerek  (+) yüklü iyon durumuna geçerler. Bu durumda çinko elektrot ( - ) , bakır elektrot ( + ) yük kazanır. Çinko elektrottaki ( - ) yükler iletken vasıtasıyla bakır elektrota ulaştıklarında çözeltiden gelen hidrojen iyonları nötr hale geçip gaz halinde bakır elektrot üzerinde toplanırlar. Zamanla bakır elektrot etrafında hidrojen gazının birikmesi arttığı için volta pili akım vermez hale gelir. Bu olaya “kutuplanma” denir. Deneyin sonunda(-) kutup çinko levha,  ( + )kutup ise bakır levha olmuştur.
            Yeni yapılmış bir volta pilinin iki kutbu arasına bir voltmetre bağlanırsa, voltmetre 1,1 voltu gösterir.  Volta pili çok çabuk biten bir pildir. Elektrolitleri sıvı olduğundan bir yerden bir yere taşınması zordur ve ekonomik değildir.  Bu bakımdan günümüzde bunun yerine kuru piller tercih edilir.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ELEKTRİKLE YÜKLÜ CİSİMLERİN BİRBİRİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ (Elektrik sarkacı) sahinsoft 0 1,111 02-25-2013, Saat:02:21 AM
Son Yorum: sahinsoft
  SOĞAN ZARI HÜCRESİNİN İNCELENMESİ sahinsoft 0 1,118 02-25-2013, Saat:02:20 AM
Son Yorum: sahinsoft
  YAPRAKTAKİ STOMA HÜCRELERİNİN İNCELENMESİ sahinsoft 0 1,482 02-25-2013, Saat:02:20 AM
Son Yorum: sahinsoft
  AĞIZ İÇİ EPİTEL HÜCRELERİNİN İNCELENMESİ sahinsoft 0 778 02-25-2013, Saat:02:19 AM
Son Yorum: sahinsoftKonu Açıklaması

Şu anda VOLTA PİLİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİNİN İNCELENMESİ dosyasını inceliyorsunuz. VOLTA PİLİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİNİN İNCELENMESİ dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. VOLTA PİLİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİNİN İNCELENMESİ dokümanı 02-25-2013, Saat:02:19 AM tarihinde sitemize eklenmiştir. VOLTA PİLİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİNİN İNCELENMESİ dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. VOLTA PİLİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİNİN İNCELENMESİ dokümanı her sene güncellenecektir. VOLTA PİLİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİNİN İNCELENMESİ indir, VOLTA PİLİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİNİN İNCELENMESİ yükle, VOLTA PİLİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİNİN İNCELENMESİ örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi