Facebook

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yer Çekimi

#1
Serbest Düşme ve Yer çekimi


Silginizi yerden yüksekte bir noktadan serbest bırakınız.Hızlanarak yere düştüğünü görürsünüz.Silginin yere doğru hızlanarak düşmesi yer tarafından çekilmesinden ileri gelir.Serbest bırakılan bir cismin yere düşmesinin açıklanması,Newtonun genel çekim kanunu ile mümkün olmuştur.


İngiliz bilim adamı Newtonun kütle çekim kanunu şöyle ifade edebiliriz.;


Kütleleri M1 ve M2 olan iki cisim birbirine kütlelerinin çarpımıyla doğru oratılı ve aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı bir kuvvetle çeker.
br>
Bu kuvveti formül ile gösterecek olursak ;


F = G . M1 . M2

M1=birinci cismin kütlesi

M2=ikinci cismin kütlesi

r=iki kütle arasındaki uzaklık

G=Genel çekim sabiti


Cisimlerin yere doğru çekilmesinin nedeni kütle çekim kuvvetidirDünyanın üzerinde bulunan maddelere uyguladığı bu çekim ağırlığını verir.
Newtonun 2.hareket kanunuda


F = M . a


bağlantısı açıklanmıştı.


Bir kütleye sabit bir kuvvet etki ettiğinde a ivmesi sabit kalır .Kkütle ile ivmenin çarpımı kuvvete eşittir.Bu nedenle cismin ağırlığıda kütle ile yer çekimi ivmesinin çarpımına eşittir.


G = M . g bağlantısı ile verilir.Burada G ağırlık M kütle g yer çekim ivmesidir.


Yerçekim ivmesi birim kütleye etki eden yerçekimi kuvveti olup yönü yerin merkezine doğrudur.Buna yerin çekim alanıda denir.

"blue" Hava Direncinin Serbest Düşmeye Etkisi  Bir miktar pamuğu sıkıştırmadan silgiyle aynı anda serbest bıraktığımızda silginin daha önce yere düştüğü görrülür.Silgiye havanın etkisi daha az olduğundan pamuktan önce düşer.Havada serbest bırakılan bütün cisimlere havanın kaldırma uvveti etki eder. Bu nedenle kağıttan yaptımız uçaklar havcada süzülerek yere düşer.
  havanın direnci olmasaydı bütün cisimler aynı anda yere düşerdi.Bilim adamları bu olayları deneylerle ıspat etmişlerdir.
Uzun bir cam tüpün içine bir kuş tüyü koyarak ağzını kapatalım.Tüpü ters çevirdiğimizde bilye anında aşağıya düşerken daha sonra bilyenin yanına düşüyor.Hava boşaltma makinası ile hava boşaltıldığında aynı anda düştüğünü gözlüyoruz.
Ara
Cevapla
Konu Açıklaması

Şu anda Yer Çekimi dosyasını inceliyorsunuz. Yer Çekimi dokümanını sitemizden ücretsiz ve üye olmadan indirebilirsiniz. Yer Çekimi dokümanı tarihinde sitemize eklenmiştir. Yer Çekimi dosyası sitemize gönderilmiş ve site yöneticileri tarafından egitimdeposu.net sitemize eklenmiştir. Gönderen kısmı belirtilmemiş dosyalar sitemizde alıntıdır. Yer Çekimi dokümanı her sene güncellenecektir. Yer Çekimi indir, Yer Çekimi yükle, Yer Çekimi örneğiHızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yukarı Git
İletişim | Eğitim Deposu | | Arşiv | RSS Beslemesi